Właściwa higiena stóp

Prawidłowa higiena i pielęgnacja skóry stóp obejmuje regularne i dokładne mycie stóp, odżywianie skóry oraz utrzymywanie jej w czystości i suchości. Zaniedbanie właściwej higieny stóp często prowadzi do grzybicy, pęknięć skóry, różnego rodzaju odcisków i innych problemów.

Treść artykułu

Mycie stóp

Prawidłowe mycie stóp wymaga czegoś więcej niż tylko spłukania reszty ciała wodą z mydłem. 5 poniższych wskazówek pomoże Ci prawidłowo umyć stopy:

  1. Umyj stopy osobno - Zarezerwuj sobie czas na kąpiel samych stóp. Do miski lub wanny wlej ciepłą (nie gorącą) wodę, możesz też dosypać trochę soli do kąpieli lub dodć odrobiną octu przeciw pleśni. Pozwól stopom moczyć się przynajmniej przez kwadrans, aby skóra wystarczająco zmiękła i dopiero wtedy przystąp do czyszczenia.
  2. Unikaj myjek — gąbki i myjki mają tendencję do zatrzymywania bakterii, więc jeśli nie gotujesz ich po każdej kąpieli, istnieje ryzyko przeniesienia bakterii lub pleśni z powrotem na skórę. Zamiast tego do mycia używaj własnych rąk, palce lepiej docierają do trudno dostępnych fałdek ciała.
  3. Oczyść wszystkie fałdki - Stopa brudzi się nie tylko na pięcie i podeszwie. Zwróć szczególną uwagę na okolice między palcami i pod palcami, gdzie najbardziej przylega pot i brud (co prowadzi do problemów skórnych). Nie używaj do czyszczenia sztucznych preparatów pełnych chemii, wybieraj lepiej naturalne mydła.
  4. Pozbądź się stwardniałego naskórka i oczyść paznokcie - Regularnie pielęgnuj paznokcie, żeby nie wrastały i nie utkwił pod nimi brud (pomoże mała szczoteczka). Pięty i miejsca ze zrogowaciałym naskórkiem oczyść peelingiem pumeksowym lub pilnikiem do pięt.
  5. Na końcu osusz stopy – Opłucz stopy czystą wodą i dokładnie osusz je osobnym ręcznikiem do stóp, którego nie używa nikt inny. Następnie należy pozostawić ręcznik do dokładnego wyschnięcia i wyprać go po 3-4 użyciach. Grzyby rozwijają się w wilgotnym i ciepłym środowisku, dlatego należy dbać o to, żeby stopy były czyste i suche również w ciągu dnia.

higiena-stop

Odżywianie skóry

Higiena stóp nie kończy się na myciu stóp. Fizjoterapeuci ze Spokonožki tak podsumowują kompleksową pielęgnację skóry:

"Podstawą pielęgnacji stóp jest regularność. Właściwa higiena to przygotowanie do każdej pielęgnacji stóp. Podczas codziennego mycia stóp nie zapomnij o przestrzeniach między palcami - nie tylko domyjesz te czasami trudno dostępne miejsca, ale także rozluźnisz tym palce stóp. Dokładne osuszenie stóp jest ważne, aby stopy nie pozostały wilgotne i nie było ryzyka wystąpienia grzybicy. Dzięki peelingowi nie tylko oczyszczamy zrogowaciałą skórę, ale także ćwiczymy wrażliwość. Po wysuszeniu nasmaruj stopy odpowiednim kremem lub ewentualnie olejem kokosowym."

Jako naturalny balsam pielęgnacyjny odpowiedni dla skóry normalnej, problematycznej i wrażliwej  dobrze sprawdza się również masło shea. Odżywia, nawilża, łagodzi, regeneruje i tworzy lekką ochronę przed promieniowaniem UV bez dodatku środków chemicznych.

Pielęgnacja stóp

Pielęgnacja stóp obejmuje także inne kroki, które na pierwszy rzut oka mogą nie być tak oczywiste:

  • Masaże refleksologiczne - Na stopach znajduje się wiele punktów refleksyjnych połączonych z narządami wewnętrznymi. Masaż stóp łagodzi stres, zmiękcza skórę i powoduje większą wrażliwość stóp. Najbardziej naturalną formą stymulacji stóp jest chodzenie boso, co poprawia łuki stóp i krążenie krwi w organizmie. Jeśli warunki na to nie pozwalają, używaj w domu przynajmniej maty lub piłki do masażu.
  • Wygodne skarpetki – Wybieraj skarpetki, które nie uciskają stopy i nie powodują pocenia się. Regularnie zmieniaj skarpetki, a także inną odzież i bieliznę mającą bezpośredni kontakt ze skórą (pończochy, pościel, ręczniki). Wybieraj ubrania z naturalnych materiałów, zaopatrz się w skarpetki z jonami srebra o działaniu antybakteryjnym.
  • Buty barefoot – Noś odpowiednio obszerne buty, które nie deformują stóp. Jednocześnie oprócz ochrony przed środowiskiem zewnętrznym, buty powinny także odpowiednio odprowadzać pot ze stopy na zewnątrz, co najlepiej robią buty z membraną. Ze względów higienicznych nie kupuj obuwia używanego (chyba, że ​​jest to nienoszone), ani nie pożyczaj go innym. Dbaj także o swoje buty i zmieniaj je, aby miały czas na wystarczające wyschnięcie.
  • Ćwicz stopy - Regularne rozciąganie i ćwiczenie poprawi funkcję Twoich stóp i ich odporność na uszkodzenia. Na przykład wypróbuj na początek 4 proste ćwiczenia dla stóp.
  • Prowadź zdrowy tryb życia – szczególnie dieta może znacząco wpłynąć na stan Twojej skóry. Do tego promienie słoneczne, dużo świeżego powietrza, dobre samopoczucie psychiczne i inne ważne elementy zdrowego stylu życia. Zadbaj o swoje ciało kompleksowo na wszystkich poziomach.

masaz-stop

Grzybica stóp

Regularnie sprawdzaj stopy, aby zapobiec grzybicy stóp.

Jak rozpoznać grzybicę stóp?

Grzyb najczęściej występuje pomiędzy palcami i wokół paznokci. Skóra jest czerwona i swędzi, a nawet piecze. Jeśli jednak spróbujesz ukryć to przed otoczeniem, tylko pomożesz grzybicy się rozprzestrzenić.

Co pomaga na grzyby?

Preparaty przeciwgrzybiczne z apteki (najczęściej w postaci kremu lub maści) pomagają w walce z grzybicą, można też skorzystać z rady babci i stworzyć własne leczenie. Jeśli leczenie przynosi krótkotrwałą ulgę, ale na dłuższą metę nie przynosi efektów (i grzyb powraca), lepiej zwrócić się o profesjonalną pomoc do dermatologa.

Można na przykład kupić skuteczną naturalną mieszankę przeciw grzybom i bakteriom. Popularną opcją leczenia jest olejek z drzewa herbacianego, który australijscy aborygeni stosują od setek lat w leczeniu stanów zapalnych i infekcji.

W domowej kuracji pomocna może być kąpiel z octu, zielonej herbaty, wywaru z lawendy i szałwii lub nacieranie stóp wywarem ze skrzypu polnego (gotowanego w oleju słonecznikowym). Odrobina sody oczyszczonej może wysuszyć stopy. Z dietetycznego punktu widzenia dieta alkaliczna z dużą ilością świeżych warzyw (zwłaszcza aromatycznych, takich jak czosnek, cebula, chrzan), owoców, roślin strączkowych, wodorostów itp. jest niekorzystna dla grzybicy.

Jak zapobiegać grzybicy stóp?

Podsumowując porady dotyczące zapobiegania powstawaniu pleśni:

  • dbaj o swoje stopy poprzez regularną higienę
  • dbaj o to, żeby stopy były czyste i suche
  • nie udostępniaj ręczników, butów, skarpetek, pościeli innym osobom, przymierzaj buty w sklepie wyłącznie w skarpetkach
  • w miejscach publicznych (baseny, sauny, publiczne prysznice, ...) noś gumowe klapki

 

Maty i pomoce do masażu