Wkładki do butów

Czy potrzebujesz wkładek do butów? Przyjrzyjmy się bliżej ich funkcjom.

Treść artykułu

Do czego służą wkładki do butów?

Główne funkcje wkładek do butów to:

  • wygoda – dodatkowa warstwa zmiękcza podeszwę i odprowadza pot ze stopy
  • izolacja termiczna - zmniejsza ryzyko wychłodzenia nogi
  • podpieranie - wyprofilowane wkładki podtrzymują łuk

Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym funkcjom.

iguaneye

Wkładki do butów barefoot

Choć buty barefoot mają cienką podeszwę, w większości z nich znajdziemy odpowiednio miękką wkładkę, wyjmowaną lub wbudowaną. Wyjmowaną wkładkę możesz z łatwością wyjąć, wyprać, wysuszyć, przewietrzyć, czyli krótko mówiąc zadbać o niezbędną higienę buta lub wymienić zużytą na nową. Z drugiej strony wielokrotne wyjmowanie i wciskanie wkładki może spowodować jej poluzowanie się wewnątrz buta.

Wyjmowana wkładka jest świetna dla tych, którzy chcą intensywnie postrzegać nawierzchnię. Po jej usunięciu zostaje zaledwie kilka milimetrów cienkiej warstwy podeszwy, która wynosi wrażenia z chodzenia barefoot na nowy poziom. Z kolei dla osób, które boją się chodzić boso po twardych nawierzchniach, pozostawienie wkładki w bucie na boso może być idealnym rozwiązaniem amortyzującym wstrząsy.

Wkładki do butów na zimę

Większość butów zimowych jest ocieplana od wewnątrz, ale w cieplejsze zimowe dni, a zwłaszcza w mieście, równie dobrze sprawdzą się zwykłe buty całoroczne z dodatkową wkładką. Jeśli brakuje Ci finansów na nową parę butów, idealnym kompromisem może okazać się zakup wkładki termoizolacyjnej.

Trójwarstwowe wkładki izolacyjne łączą trzy funkcje w jednym. Folia metalowa zapobiega zamoczeniu, pianka izolacyjna chroni przed zimnem, a owcza wełna zapewnia komfort cieplny. Biorąc pod uwagę aktywną pracę stóp, która zapewnia dopływ krwi do nóg, nie trzeba bać się chodzić w zimie w barefootach.

Wkładki ortopedyczne

Fizjoterapeuci i ortopedzi często przepisują swoim pacjentom wkładki ortopedyczne o niestandardowym kształcie. Oczywiście zalecenie lekarza jest opinią eksperta, której należy wysłuchać. Ale zwróć uwagę na dwa znaki ostrzegawcze:

  • Sprzedawcy wkładek – wielu ekspertów zrobiło duży biznes na niestandardowych wkładkach ortopedycznych, więc uważaj na ich intencje. Powinni zajmować się ogólną korektą problemów i leczeniem, a nie sprzedawaniem Ci gadżetów, które będziesz nosić przez resztę życia za wszelką cenę.
  • Pasywna pomoc - wkładki ortopedyczne podtrzymują łuki stóp w odpowiednich miejscach, ale w danym momencie noga nie pracuje aktywnie i staje się słaba. Na pewno korzystna jest profilaktyka złego wzorca ruchowego organizmu, jednak musi się to wiązać z aktywnym wzmacnianiem mięśni, np. chodzeniem boso po miękkiej i nierównej powierzchni.

I wreszcie wkładki ortopedyczne lepiej sprawdzają się w butach barefoot, które zapewniają stopie wystarczającą przestrzeń do aktywnego funkcjonowania.

 

Wkładki do butów w magazynie