Trwałość butów barefoot to jeden z często omawianych mitów, dlatego w tym artykule przedstawiamy obiektywną opinię użytkowników, a także nasze własne doświadczenia w noszeniu butów barefoot.
Treść artykułu
Jaka jest faktyczna trwałość butów barefoot?
Po dziesięciu latach noszenia barefootów możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że faktyczna trwałość butów barefoot nie odbiega zbytnio od zwykłych butów. Rezultat końcowy zależy od wielu czynników. Przy nieostrożnym użytkowaniu można w mgnieniu oka zniszczyć swoje buty, natomiast ostrożne obchodzenie się z nimi może wydłużyć ich żywotność na wiele lat satysfakcjonującego użytkowania.
Dlatego nie da się podać jednej liczby, ile lat wytrzymają buty barefoot. Nawet w naszej rodzinie niektóre ulegały zniszczeniu szybciej (zwłaszcza dziecięce), inne traciły blask bardzo powoli, zawsze zależało to od konkretnego typu i właściciela.
Recenzje użytkowników
Wieloletni użytkownicy butów barefoot podzielili się z nami w ankiecie swoimi wrażeniami na temat trwałości obuwia:
- "Leguano są ze mną już siódmy rok i nie oszczędzam ich (i nadal się trzymają). Podoba mi się ich wytrzymałość i to, że można je prać. Radzą sobie z miastem, przyrodą i wodą."
- "Cenię sobie wygodę, a także zwiększoną odporność butów Ahinsa shoes na potknięcia... Często się potykam i jak dotąd bez ani jednej szkody dla butów"
- "Wytrzymałość Vivobarefoot oceniam pozytywnie. Nawet po sześciu latach niemal ciągłego noszenia (z wyjątkiem zimy i złej pogody) nadal wyglądają tak samo. Podeszwa nie jest przetarta, nigdzie się nie odkleja. Bardzo wysoka jakość wykonania."
- "Jestem zadowolony z jakości podeszwy i wzmocnienia na nosku butów Protetika dla mojej córki (7 lat). Są nieśmiertelne, zarówno do przedszkola, jak i na rower biegowy i zwykły.”
- "Nie jestem zadowolona z trwałości podeszwy. Zwykle jest to duży problem. Znalazłem dobrą podeszwę w Vivobarefoot, a Ahinsa też jest fajna. Ale mam straszne doświadczenia z FiveFingers - podeszwa nie wytrzymała nawet 3 miesięcy, a w sklepie powiedzieli, że to wskutek używania. Dlatego nie nosiłabym już tych butów. To była strata pieniędzy."
- "Biorąc pod uwagę niską cenę Fare, zaskoczyła mnie długa żywotność, dobry bieżnik i nadal ładny wygląd."
- "Podeszwa w Saltic dość szybko się zużywa, ale producent umożliwia wymianę."
- "Próbowałem butów Anatomic ze skóry i płótna, wytrzymały od jednego do trzech lat. W przypadku płóciennych podeszwa odpadła po około roku.”
- "Jakość wykonania butów Koel oceniam pozytywnie. Chociaż podeszwy dzieci były zużyte, ślizgały się dość szybko, ale jak dotąd trzymają się dobrze.”
- "W butach Merrell Vibram podeszwa wytrzyma wszystko, ale w porównaniu z nią przydałaby się mocniejsza i trwalsza cholewka, ma bardzo cienki materiał i szybko się zużywa."
Co wpływa na trwałość butów barefoot?
Na trwałość butów barefoot wpływa m.in.:
- Nieprawidłowe użytkowanie – jeśli pozwolisz dzieciom hamować hulajnogę podeszwami lub kopać kamienie czubkami butów, prawdopodobnie wkrótce zniszczą się im buty. Wiele rodzajów butów niszczy także duża ilość wody, która może poluzować podeszwę. A obuwie domowe (np. buciki niemowlece lub kapcie) nie nadaje się do użytku na zewnątrz.
- Cena/jakość materiałów - od najtańszych butów wykonanych z tanich materiałów nie można oczekiwać takiej samej trwałości, jak od droższych butów wykonanych z materiałów pierwszej klasy. Buty barefoot charakteryzują się cienką podeszwą, jednak koszty produkcji materiału, który może być jednocześnie cienki i trwały, przekłada się na cenę. Tym samym zakup droższych butów może zrównoważyć cenę w ciągu kilku lat użytkowania.
- Częstotliwość noszenia - ktoś, kto ma jedną parę butów na cały rok i nosi je na co dzień w mieście i w plenerze, w suchych i mokrych warunkach, zużywa je znacznie szybciej niż ktoś, kto ma w szafce na buty wystarczającą ilość par do ich zmieniania. Zalecamy posiadanie specjalnej pary butów barefootna każdą porę roku i do każdego celu Wtedy poszczególne buty będą Ci służyć dłużej (chyba, że są to oczywiście buty dla dzieci, które wkrótce z nich wyrosną).
- Regularna pielęgnacja – wiele osób zaniedbuje znaczenie zakupu środków pielęgnacyjnych. Ich regularne stosowanie może utrzymać buty w dobrym stanie znacznie dłużej, niż kiedy nie dbasz o buty.
Jak przedłużyć żywotność butów barefoot?
Możesz przedłużyć żywotność swoich barefootów, odpowiednio o nie dbając. Buty należy:
- Suszyć – długotrwała wilgoć może powodować nieprzyjemny zapach, niestabilność koloru, łuszczenie się i pleśń. Należy jednak zwrócić uwagę na sposób suszenia butów, szczególnie unikać promieniowania cieplnego (suszarka do włosów, grzejnik itp.), gdyż materiały mogą stwardnieć i popękać.
- Czyścić – czyszczenie pomaga usunąć brud i plamy, należy jednak uważać, aby nie porysować i nie uszkodzić obuwia nieodpowiednimi produktami. Zamiast tego zapoznaj się z naszym przeglądem technik czyszczenia poszczególnych materiałów.
- Odżywiać – kremując i smarując buty, nadasz im elastyczność i zapobiegniesz pękaniu. Wyjątkiem są tekstylia i materiały syntetyczne, które zazwyczaj nie wymagają odżywiania, wręcz przeciwnie, smarowanie mogłoby je uszkodzić.
- Chronić – impregnacja obuwia tworzy cienką warstwę powierzchniową, która chroni but przed ścieraniem, wnikaniem wody, brudu, a zimą soli (to właśnie sól często powoduje odklejanie się obuwia). Preparaty z filtrem UV pomagają także utrwalić kolor obuwia. Tylko uważaj na mokrą trawę, która potrafi zetrzeć warstwę impregnatu niczym pędzel.
Warstwa ochronna obuwia po pewnym czasie wchłonie się lub złuszczy, dlatego zaleca się regularne powtarzanie całego procesu pielęgnacji co kilka tygodni, a także po każdym większym obciążeniu obuwia .