Wybierasz dla swojego dziecka kapcie do przedszkola lub do szkoły? Zadbaj jednocześnie o zdrowie dziecka i o naturalny rozwój stopy.
Treść artykułu
- Jakie kapcie do przedszkola i do szkoły?
- Dlaczego warto wybrać kapcie barefoot dla dzieci?
- Jak wybrać kapcie?
- Wybór kapci - pytania i odpowiedzi
Jakie kapcie do przedszkola i do szkoły?
Według fizjoterapeutki Venduli Jelínkovej z kliniki terapii holistycznej i sportu VO2MAX idealne kapcie powinny być:
- lekkie
- elastyczne we wszystkich kierunkach
- z wystarczającą ilością miejsca w obszarze palców
- z miękką podeszwą
- bez formowanej wkładki
- bez podwyższonej pięty i palców (zerowy spadek)
Zaleca również:
- dobre zapinanie, aby stopa nie ślizgała się w kapciach (odpowiedni kapeć trzyma stopę i nie ślizga się)
- wziąć pod uwagę kształt stopy (szerokość palców, szerokość pięty, wysokość podbicia itp.)
- wybrać odpowiedni rozmiar dla naturalnego ruchu i wzrostu stopy
- tam, gdzie otoczenie pozwala (w domu, w przedszkolu) chodzić boso, ale także korzystać z pomocy sensomotorycznych w celu symulacji nierównego terenu
Dlaczego warto wybrać kapcie barefoot dla dzieci?
Kapcie barefoot swoją konstrukcją uwzględniają naturalne potrzeby stopy dziecka:
- szeroki nosek zapewnia palcom wystarczająco dużo miejsca na wachlarzowe rozłożenie ciężaru na całej szerokości, lepsze podparcie i bardziej aktywne stawianie kroków
- płaska podeszwa w równym stopniu wykorzystuje trzy główne punkty podparcia, dzięki czemu nie dochodzi do odchyleń środka ciężkości od prawidłowego położenia i przeciążenia stawów i ścięgien
- elastyczna konstrukcja pozwala stopie reagować na otoczenie, odbierać cenne impulsy nerwowe, rozwijając mózg dziecka
- niska waga pozwala dzieciom nosić kapcie przez cały dzień nie męcząc nóg
U dzieci w wieku przedszkolnym układ kostny wciąż się kształtuje. Dlatego muszą utrzymywać zdrowe nawyki ruchowe, aby utrzymać szkielet we właściwej pozycji i zapobiec ewentualnym problemom zdrowotnym w wieku dorosłym.
Jak wybrać kapcie?
Ogólne zasady z artykułu Jak wybrać buty dotyczą również kapci. W skrócie:
- Dokładnie zmierz rozmiar stopy dziecka, nie zapomnij dodać 10-12 mm naddatku.
- Wyfiltruj żądaną długość wewnętrzną kapci w dziale kapcie dziecięce
- Aby wybrać odpowiednią markę, przeczytaj recenzję porównawczą kapci i weź pod uwagę rodzaj stopy Twojego dziecka
- Pozwól dziecku wybrać spośród odpowiednich modeli wzór, który najbardziej mu się podoba
Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze kapci, nie wahaj się skontaktować z naszym działem obsługi klienta.
Wybór kapci - pytania i odpowiedzi
Czy dziecko może nosić klapki zamiast kapci?
Nie zalecamy tego. Większość przedszkoli wymaga noszenia kapci z zakrytą piętą, ponieważ przy odkrytej pięcie but nie trzyma stopy, a u dziecka rozwijają się niezdrowe wzorce ruchu. Jeśli starsze dzieci w wieku szkolnym (nastolatki) potrzebują stylowych butów na przebranie, aby nie budzić śmiechu wśród rówieśników, lepiej zaopatrzyć się w klapki zapinane w okolicy pięty za pomocą paska (np. Crocsy) lub oddychające tenisówki.
Czym są kapcie z zakrytą piętą?
Rodzice, uwaga! Określenie "zakryta pięta" w kapciach dziecięcych nie oznacza "twardy", "sztywny" czy "z obcasem". Zakryta pięta oznacza buty, które nie są klapkami, czyli trzymają się za piętą, albo w formie wypełnionej przestrzeni, albo w formie paska. Dzieci natomiast (o ile nie cierpią na hipermobilność) potrzebują, żeby but w pięcie i ogólnie był miękki i elastyczny.
W przypadku podejrzenia hipermobilności należy zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie zalecone przez lekarza. Dziecko hipermobilne potrzebuje bucików, które utrzymają jego nogę we właściwej pozycji. W przypadku mniejszych form hipermobilności powinny wystarczyć kapcie ze sztywnym zapiętkiem, czyli wzmocnioną tylną częścią obuwia.
Czy bucików niemowlęcych można używać jako kapci?
W przedszkolu zdecydowanie tak, w szkole nie. Buciki niemowlęce to kapcie z bardziej miękką podeszwą, więc jeśli powierzchnia w pokoju jest wyłożona wykładziną lub dywanem, dzieci w bardziej elastycznych kapciach mogą lepiej się poruszać. Natomiast do chodzenia po twardych korytarzach szkolnych lepiej wybrać kapcie standardowe.
Jakie kapcie nosić w zimie?
Ponieważ dzieci noszą kapcie w pomieszczeniach, zwykle nie ma znaczenia, jaka jest pora roku, przedszkola i szkoły potrafią wystarczająco ogrzać pomieszczenia. Jeśli jednak jest zimno od podłogi, przy wyborze kapci warto wybrać te całkowicie zamknięte. Otwarte kapcie (z dziurkami w górnej części buta) co prawda pozwalają stopie lepiej oddychać, co jest przydatne przy aktywnym ruchu, ale w przypadku wielogodzinnego siedzenia w ławce zimą załóż dziecku kapcie zamknięte lub daj mu grubsze skarpetki.
Ile par kapci kupić?
Jeśli nie potrzebujesz kapci w wielu miejscach lub nie zależy Ci, żeby zawsze pasowały do ubrania dziecka, prawdopodobnie wystarczy jedna para kapci. Z drugiej strony, stopy dzieci rosną, dlatego nie zapominaj o regularnym mierzeniu długości stopy, jeśli nie potrzebują już nowych (jeśli w butach zostało mniej niż 5 mm wolnego miejsca). Zerówkowicze i młodsi uczniowie zazwyczaj w ciągu jednego roku szkolnego potrzebują jednej zmiany rozmiaru kapci.
Czy kapcie z drugiej ręki będą odpowiednie?
Kupując kapcie z drugiej ręki oszczędzisz pieniądze, ale każda stopa jest inna i poprzedni właściciel mógł chodzić zupełnie inaczej, co będzie odchylało stopę Twojego dziecka od optymalnej pozycji. Jeśli kupujesz używane kapcie, najpierw sprawdź, czy nie mają zniszczonej podeszwy lub nie są w inny sposób uszkodzone, najlepiej kupuj tylko kapcie w idealnym stanie. Sprawdź także stan higieniczny kapci (zwłaszcza jeśli byłz gdzieś przechowywanz przez dłuższy czas). Te same zasady dotyczą dziedziczenia butów w rodzinie lub wśród znajomych.