Żeby zadbać o zdrowe stawy, musisz mieć jasność co do trzech punktów:
Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym czynnikom wpływającym na zdrowie stawów.
Co niszczy stawy?
Stawy ulegają zniszczeniu w wyniku stopniowego zużycia spowodowanego nadmiernym obciążeniem. Może Cię zaskoczy, że najczęściej szkodzi im uprawianie sportu i nieodpowiednie obuwie.
Sport
Choć sam ruch jest dobry dla organizmu, unikaj sportów obciążających stawy. W szczególności zwróć uwagę na:
- mocne uderzenia o podłoże - siatkówka, gimnastyka, parkour, bieganie, ...
- ostre skręty - squash, narciarstwo, tenis, koszykówka, piłka ręczna, ...
- nagłe uderzenia - rugby, hokej, piłka nożna, ...
Zależy to oczywiście od intensywności, z jaką uprawiasz sport. Aby zmniejszyć ryzyko kontuzji, przed ćwiczeniami poruszaj się i rozciągaj ciało. Z kolei po uprawianiu sportu zapewnij swojemu organizmowi wystarczająco dużo czasu na odpoczynek i regenerację.
Nieodpowiednie obuwie
Zwykłe obuwie to cichy zabójca stawów. Możesz nie odczuwać dyskomfortu podczas chodzenia w butach, ale na dłuższą metę nieprawidłowe wzorce ruchu powodują zużycie stawów. Problematyczne buty to buty, które mają:
- obcas – niezależnie od jego wysokości (im wyższy, tym gorszy), obcas pochyla ciało do przodu, a przesunięty środek ciężkości obciąża stawy (kostki, kolana, biodra itp.); podobnie działa podwyższony nosek butów (tylko z drugiej strony); buty łukowato wygięte (większość sportowych sneakersów) są najbardziej szkodliwe, ponieważ prowadzą do zapadnięcia się podbicia i płaskostopia
- wąski nosek – jeśli palce nie mają wystarczająco dużo miejsca z przodu buta na wachlarzowe rozstawienie, stopa nie ma wystarczającego podparcia w palcach (szczególnie w dużym palcu) i kostka się koślawi, aby to zrekompensować
- sztywna budowa - twarde buty nie pozwalają na uginanie się podeszwy, i kiedy teren jest nierówny, zamiast podeszwy stopy równowagę utrzymują kostka i kolano
Układ ruchowy stanowi powiązaną ze sobą całość. Problemy w okolicy stóp mogą wiązać się z powikłaniami dotyczącymi reszty ciała, najczęściej stawów.
Co pomaga na stawy?
Stawom pomaga prawidłowy ruch, a z punktu widzenia obuwia potrzebne są takie buty, które pozwalają stopie funkcjonować w sposób jak najbardziej naturalny.
Ruch
Regularny ruch chroni stawy przed sztywnością. Zdrowe formy ćwiczeń obejmują na przykład:
- chodzenie po naturalnych nawierzchniach – najlepiej boso, jeśli pozwala na to otoczenie; Nordic Walking angażuje także mięśnie górnej połowy ciała
- pływanie - basen można wykorzystać także do ćwiczeń lub spacerów, gdy woda pomaga odciążyć (szczególnie u osób otyłych) stawy
- joga i pilates - nie spiesz się, obserwuj technikę ćwiczeń
- kolarstwo - ustaw siodełko i kierownicę na odpowiedniej wysokości, wyprostuj plecy
Podczas gdy duży wysiłek niszczy organizm, umiarkowane obciążenie wzmacnia stawy i mięśnie. Dlatego ćwicz regularnie, ale nie przesadzaj.
Buty barefoot
Tam, gdzie otoczenie nie pozwala na chodzenie boso, sprawdzą się buty barefoot, które pozwolą stopie zachować naturalny ruch. Ich zalety to:
- płaska podeszwa - ciężar rozkłada się równomiernie na całą stopę
- szeroki nosek - palce (zwłaszcza paluch) zapewniają stabilność
- elastyczna podeszwa - stopa lepiej czuje powierzchnię dzięki cienkiej podeszwie i może elastycznie reagować na nierówności; krok wykonujemy stopniowo
Należy pamiętać, że buty barefoot pozostawiają amortyzację łukowi stopy. Aby więc go nie zniszczyć zbyt mocnym tupaniem (zwłaszcza po twardych nawierzchniach), popraw technikę chodzenia.
Jak dbać o zdrowe stawy?
Istnieje wiele pomysłów, które możesz wykorzystać, aby pomóc zdrowiu swoich stawów. Zacznij dbać o swoje stawy już dziś, a Twoje przyszłe ja będzie Ci wdzięczne.
Wskazówki dotyczące stylu życia
Włącz do swojego stylu życia niektóre z poniższych rad:
- Połącz siedzenie z chodzeniem lub staniem – nie jest pożądane pozostawanie w którejkolwiek pozycji zbyt długo; stosuj pozycje naprzemienne, zwróć uwagę na prawidłową postawę
- Zrelaksuj się - zrób sobie gorącą kąpiel; odpocznij i dobrze się wyśpij
- Pozyskuj naturalne składniki odżywcze ze swojej diety - jedz ryby, jajka, orzechy, nasiona, warzywa (brokuły, cebulę, czosnek), owoce (jagody, owoce cytrusowe)
Suplementy diety
Tam, gdzie nie jest możliwe naturalne pozyskanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych z diety, pomogą suplementy na stawy m.in.:
- MSM - wspomaga stawy, włosy i paznokcie
- Kolagen - łatwo i szybko rozpuszczalny w proszku
- Joint Power - połączenie MSM, krzemionki, glukozaminy i kadzidłownika
- Kwas hialuronowy - utrzymuje w zdrowiu komórki i tkanki, dba o elastyczność skóry
- Witamina D3 - wspomaga wchłanianie wapnia