Czyszczenie butów to ważny element pielęgnacji obuwia – pomaga przedłużyć jego żywotność i utrzymać w dobrym stanie. Poniżej znajduje się przegląd popularnych rodzajów materiałów obuwniczych i zalecanych metod czyszczenia dla każdego z nich.
Treść artykułu
- Sznurówki
- Skóra
- Materiały tekstylne
- Materiały syntetyczne
- Kalosze
- Połączenie materiałów
- Zasady pielęgnacji obuwia
- Czy po czyszczeniu buty nadal są brudne?
Sznurówki
Aby prawidłowo wyczyścić buty, najpierw usuń sznurowadła, które wyczyścisz osobno. Jeżeli producent na to nie pozwala lub nie dysponujemy informacjami na temat składu sznurówek, lepiej nie prać ich w pralce, żeby przypadkiem się nie skurczyły.
Zamiast tego upierz je ręcznie w ciepłej wodzie z mydłem, proszkiem do prania lub specjalnym środkiem czyszczącym. Następnie poczekaj, aż sznurówki dokładnie wyschną, zanim ponownie zawiążesz je w butach. Ogólnie rzecz biorąc, zalecamy czyszczenie butów i sznurowadeł na długo przed ich użyciem, żeby mieć czas na odpowiednią pielęgnację.
Skóra
W przypadku gładkiej skóry najłatwiejszym sposobem usunięcia kurzu i brudu jest użycie czystej, wilgotnej szmatki. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń można zastosować środek czyszczący, aplikowany okrężnymi ruchami szmatki. Pozostaw buty do wyschnięcia i odżyw je kremem impregnacyjnym.
Skóra zamszowa nie powinna mieć kontaktu z wodą, dlatego należy ją oczyścić i wysuszyć, aby uniknąć uszkodzenia włókien na powierzchni. Pędzel do krepy świetnie radzi sobie z zamszem, delikatnie usuwając brud w kierunku włókien (włosków). Możesz spróbować usunąć uporczywe plamy specjalną gumką do zamszu, na której podczas pocierania włókien osiada brud.
W przypadku skóry nubukowej obowiązują podobne zasady jak w przypadku zamszu. Czyść na sucho za pomocą odpowiedniej szczotki do nubuku, a uporczywy brud usuń kostką do nubuku.
Na sztucznej skórze wręcz przeciwnie - nie używaj szczotki , żeby nie zarysować skóry. Lepiej będzie działać ściereczka i zwykła woda z mydłem.
Domowe sposoby: Tłuste plamy z zamszu można usunąć za pomocą pudru dla dzieci. Wylać na plamę, pozostawić na godzinę (wchłonie tłuszcz), a następnie wyczesać. Na mokre plamy wystarczy ręcznik papierowy. Aby usunąć tłuszcz ze sztucznej skóry, przetrzyj ją szmatką z odrobiną benzyny lakowej.
Materiały tekstylne
Obuwie wykonane z materiałów tekstylnych (płóciennych, bawełnianych itp.) można czyścić szczoteczką i letnią wodą z dodatkiem niewielkiej ilości proszku do prania lub mydła. Wystarczy niewielka ilość wody, aby proszek przypominał papkę, nałóż go na pędzel i okrężnymi ruchami czyść plamy. Następnie spłucz buty wodą i pozostaw do wyschnięcia na powietrzu.
Domowy sposób: Żeby białe tenisówki jak najdłużej pozostały śnieżnobiałe, do mieszanki czyszczącej dodaj sodę oczyszczoną, a na plamy z soli pomoże słaby roztwór octu spirytusowego.
Materiały syntetyczne
Buty syntetyczne można czyścić w taki sam sposób, jak buty tekstylne, z tą różnicą, że wytrzymują intensywniejsze czyszczenie na mokro, a nawet pranie w pralce, jeśli producent na to pozwala.
Generalnie nie zaleca się prania butów w pralce, ponieważ nawet letnia woda może rozpuścić część kleju łączącego podeszwę z resztą buta. Jeśli jednak zdecydujesz się włożyć buty do pralki, to chociaż zamknij je w siateczkowym worku lub pierz z dużymi szmatkami, aby uniknąć nadmiernego latania i obijania butów w bębnie.
Kalosze
Gumowe buty najłatwiej wyczyścić letnią wodą z mydłem, do usunięcia większych zabrudzeń i plam można zastosować ocet spirytusowy lub specjalną piankę czyszczącą.
Połączenie materiałów
W przypadku obuwia łączącego skórę i materiał tekstylny (lub inne materiały) należy zawsze kierować się zaleceniami dla danych rodzajów materiałów. Uważaj, żeby nie zamoczyć części tekstylnych.
Zasady pielęgnacji obuwia
Czyszczenie obuwia pomaga usunąć brud i plamy, jednak kompleksowa pielęgnacja obuwia obejmuje także suszenie obuwia, odżywianie kremem i zabezpieczanie impregnatem. Regularnie dbaj o swoje buty, aby utrzymać je w doskonałym stanie. Postępuj delikatnie i z wyczuciem, żeby nie porysować lub w inny sposób nie uszkodzić butów podczas czyszczenia.
Nie zapomnij o wnętrzu butów, które możesz odświeżyć za pomocą środka do usuwania nieprzyjemnych zapachów lub płatków zapachowych. Zalecana pielęgnacja poszczególnych rodzajów obuwia i materiałów może się różnić, dlatego zawsze należy kierować się zaleceniami producenta.
Czy po czyszczeniu buty nadal są brudne?
Jeśli powyższe porady lub specjalne produkty do pielęgnacji obuwia nie pomogły, to prawdopodobnie nie da się nic zrobić. Choć regularna pielęgnacja znacząco wydłuża żywotność butów, starym i zniszczonym butom nie da się przywrócić pierwotnego blasku. Jeśli wygląd lub funkcjonalność butów nie jest już wystarczająca, polecamy poszukać nowych.
Wszystkie produkty pielęgnacyjne