Buty barefoot w góry

Wybierasz się na dłuższą wycieczkę lub kilkudniową włóczęgę po górach? Pewnie automatycznie liczysz na to, że pójdziesz w klasycznych traperkach, my jednak postaramy się podać kilka argumentów, dla których buty barefoot warto traktować jako buty turystyczne.

Oczywiście pod warunkiem, że nie jesteś zagorzałym himalaistą, który wspina się na ośnieżone szczyty o wysokości 8000 metrów. Tam raki na buty, czekany i butle tlenowe przydadzą Ci się znacznie bardziej niż barefooty. Himalaiści powinni trzymać się swojego sprzętu, ale podczas normalnych wędrówek po szlakach turystycznych zamiast traperek staraj się nosić bardziej odpowiedni rodzaj obuwia.

Treść artykułu

merrell

Czy buty trekkingowe chronią stopy przed bólem?

A jaki ból masz na myśli? Spiczaste kamienie? Noszenie najgrubszych butów o najtwardszej podeszwie z ich powodu jest jak noszenie zbroi na bitwę paintballową – nadmierna ochrona, która spowoduje ograniczenie ruchu, a nawet zmęczenie i ból. A jak?

Załóżmy, że nadepniesz na spiczastą skałę. Co zrobi uwięziona stopa w litych górach? Ciężki but zsuwa się z cienkiej krawędzi kamienia na bok, a cały ciężar nagle spada na kostkę lub kolano. Kiedy to się skończy, nie daj Boże, skręconą kostką, na pewno będziesz cierpieć przez co najmniej kilka dni.

Kiedy spróbujesz tego samego w lekkim i elastycznym bucie barefoot, miękka podeszwa wygina się nad krawędzią kamienia, a skóra Twojej stopy robi to samo w bucie, który w naturalny sposób dopasowuje się do powierzchni, po której stąpa. Tak, poczujesz krawędź kamienia w cienkiej podeszwie, ale nie jest to ból, który nie zniknie od razu po kilku krokach. Wręcz przeciwnie, stymulacja stóp to w zasadzie przyjemny masaż.

rockspring

Czy buty trekkingowe są wygodne?

Czy wysokie buty trekkingowe sprawiają, że stopom jest w nich miękko i wygodnie? Wieczorem przy ognisku porównujemy wrażenia: kogo nogi mniej bolą od całodziennej wędrówki i kto ma mniejsze odciski. Bo jest jeszcze drugi ból, o którym nie wspominaliśmy wcześniej, a mianowicie ból stopy mocno zaciśniętej w bucie przez długie godziny.

To tak, jakbyś miał nogę w gipsie - kiedy ją wyjmiesz, będzie zupełnie bezwładna, bo nie pracuje aktywnie, ale jest też cała ściśnięta od ograniczonej przestrzeni. Większość butów górskich nie zapewnia wystarczającej przestrzeni dla palców i nie pozwala na prawidłowe oderwanie stopy od podłoża podczas kroku, co prowadzi w efekcie do przyjęcia szkodliwego stylu chodzenia i powoduje problemy zdrowotne.

Każdy, kto przyzwyczaił się do tego, że w butach barefoot pozwala swoim palcom na nieznaną wcześniej swobodę, wie, na czym polega prawdziwy komfort. To tak, jakbyś dopiero po wyzwolnieniu się od wąskich, konwencjonalnych butów zdał sobie sprawę, w jakim malutkim więzieniu żyłeś przez całe życie i że nie masz zamiaru już tam wracać.

Kolejną z pozoru niewielką, ale w sumie znaczącą poprawą komfortu chodzenia jest waga butów. Spróbuj obciążać ręce półkilogramowymi ciężarkami przez cały dzień. Możesz nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, ale wieczorem najmniejszy ruch będzie piekłem. Pod koniec wędrówki będziesz, powłócząc nogami w ciężkich traperkach, zazdrościć swojemu koledze w barefootach, który z łatwością podskakuje. Barefooty też lepiej mieszczą się w bagażniku niż twoje nieporęczne buty trekkingowe, nie mówiąc już o tym, że wieczorem przy ognisku kolega wyciągnie z kieszeni zwinięte skarpetobuty.

keen

Buty trekkingowe się nie ślizgają?

Fajnie by było. Głęboki wzór na podeszwie w dużym stopniu temu zapobiega, ale nie jest też panaceum. Zawsze zależy to od konkretnego rodzaju powierzchni i jej nachylenia. Ale butów barefoot nie możemy traktować jako zupełnego przeciwieństwa.

Tak, te z cienką i pozbawioną wzoru podeszwą nie będą stawiać dużego oporu, ale outdoorowe barefooty często mają bieżnik i właściwości antypoślizgowe na poziomie tradycyjnych butów górskich. Dodatkowo nawet w przypadku poślizgu stopa w barefootach może lepiej reagować i utrzymywać równowagę.

Xero Shoes

Czy buty trekkingowe dłużej wytrzymają?

To zależy od tego, jak z nich korzystasz. Przejście po Pacific Crest Trail może zniszczyć nawet najmocniejsze buty, zwłaszcza jeśli masz słabą technikę chodzenia. Znaczenie ma także to, jaki ciężar nosisz w plecaku i na jakie warunki narażasz swoje buty.

W tym miejscu zdecydowanie zalecamy odpowiednią pielęgnację każdego obuwia. Suszyć, czyścić, odżywiać, chronić. Zaletą butów barefoot jest zazwyczaj nacisk na slow-fashion podczas ich produkcji. Stosowane są materiały najwyższej jakości, czy to najnowsze wynalazki laboratoryjne, czy też najtrwalsze skóry naturalne, które mają wielokrotnie dłuższą żywotność, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

saltic

Czy buty trekkingowe są ciepłe i suche?

Może do butów nam nie napada, ale upał czasami jest taki, że stopy zaczynają się nadmiernie pocić i zaparzać. W efekcie nie odczuwamy przyjemnego uczucia po założeniu butów (nie mówiąc już o zapachu po zdjęciu butów).

Podobnie jak w poprzednim punkcie, oczywiście rolę odgrywają także materiały, z których wykonany jest but. Określają one poziom oddychalności, zdolność odpychania wody. Z punktu widzenia butów barefoot zaletą jest to, że palce u nóg aktywnie pracują, w ten sposób krew krąży i stopy naturalnie się rozgrzewają. Nawet w chłodniejszych krajach zazwyczaj wystarczy lekka wkładka, aby zapewnić stopom ciepło.

Dodatkowo specjalne skarpetki pomogą utrzymać suchość stóp. Na przykład te wodoodporne nie przepuszczają ani jednej kropli, a jednocześnie pozwalają stopom oddychać. Są odporne nie tylko na wodę, ale także na piasek, błoto, kurz i wiatr, dzięki czemu nadają się do obuwia outdoorowego.

dexshell

Jakie buty są lepsze w góry - trekkingowe czy barefooty?

Nie boimy się powiedzieć, że dla nas obuwie barefoot osiąga w wymaganych parametrach zdecydowanie lepsze rezultaty niż tradycyjne buty turystyczne. Jeśli będziemy maksymalnie obiektywni i przymrużymy oczy, to i tak będziemy musieli stwierdzić, że noszenie butów barefoot nie pogorszy stanu zdrowia, a może wręcz przeciwnie.

A jeśli nadal nie jesteś przekonany, wybierz z naszego asortymentu jakieś "traperki". Na pierwszy rzut oka przypominają te tradycyjne, jednak swoimi właściwościami z pewnością zadowolą stopy dziecięce, damskie i męskie.

vivobarefoot