Szczerze mówiąc, spadasz w dół! I mówię to dosłownie. Przynajmniej jeśli nosisz czółenka, botki lub inne buty na wysokim obcasie. Pamiętasz swoje pierwsze desperackie próby balansowania na najcieńszych szpilkach? Twoje ciało wyraźnie sygnalizowało, że nie jest w swojej naturalnej pozycji, ale Ty za wszelką cenę chciałaś wyjść w swoich najładniejszych butach.
A jeśli nie spadasz w dół, to może żyjesz jak na huśtawce. Podwyższona pięta, uniesiony palec, wysklepiona stopa - tak z grubsza wygląda kształt większości butów sportowych (i nie tylko ich). Nie muszą to być skrajności, nawet niewielkie uniesienia po jednej lub drugiej stronie (w najgorszym przypadku po obu) mogą prowadzić do komplikacji zdrowotnych.
Wsparcie wysokiej jakości jest niezbędne
Oprócz ruchu, nasze stopy służą nam przede wszystkim do utrzymania równowagi. Podstawowym filarem stabilności jest odpowiednie podparcie, do którego, jak uczono nas w szkole, potrzebujemy co najmniej trzech punktów podparcia (pomiędzy którymi znajduje się środek ciężkości). Znajdują się one na stopie, a konkretnie na guzie kości piętowej, głowie pierwszej kości śródstopia (kości podbicia) i głowie piątej kości śródstopia.
Punkty te są połączone łukiem poprzecznym i podłużnym. Łuki zarówno chronią stopę, jak i zapewniają jej elastyczność. Łuk poprzeczny stopy biegnie od głowy pierwszego palca śródstopia do głowy piątego palca śródstopia, podczas gdy dwa łuki podłużne łączą guz kości piętowej z pozostałymi dwoma punktami.
Ciało jako złożony system
W butach z podniesionym noskiem palce są skierowane do góry. Gdy stopa jest pozbawiona podparcia, ciężar ciała naturalnie przenosi się bardziej na tył stopy, a łuk poprzeczny traci swoją funkcję. Powoduje to nie tylko przeciążenie pięty, ale także całkowitą zmianę postawy.
Ciało kompensuje przeniesienie ciężaru do tyłu poprzez rozszerzenie kolan, wypchnięcie pośladków i wygięcie kręgosłupa lędźwiowego. Wewnętrzne mięśnie brzucha słabną, a brzuch wysuwa się na zewnątrz. W tej pozycji cierpią kolana, kostki, biodra, kręgosłup, ramiona... Może to prowadzić do różnych bólów a nawet trwałych uszkodzeń.
Podniesiona pięta podobnie kieruje ciężar ciała do przodu, w obszar stawu i podbicia. Ponownie powoduje to przeciążenie i osłabienie łuku poprzecznego, koślawe kostki, koślawe kolana, rotację biodra, pochylenie kręgosłupa. Tworzy się również nacisk na kości palucha, co z czasem może doprowadzić do palucha koślawego (hallux valgus).
Jeśli cierpisz na bóle pleców, słabe kolana lub wystający brzuch, możliwą przyczyną może być niewłaściwie dobrane obuwie, w którym środek ciężkości jest przesunięty z optymalnej pozycji.
Co to jest zerowy spadek?
Odpowiednie buty mają zerowy spadek między piętą a palcami. Pozwalają stopie spoczywać na wszystkich trzech punktach podparcia, umożliwiając aktywną pracę łuków. Od tego zależy prawidłowe funkcjonowanie całego układu mięśniowo-szkieletowego.
Zerowy spadek to typowa cecha butów barefoot. Dlatego też buty barefoot możemy polecić dzieciom już od ich pierwszych kroków, bo kiedy lepiej zacząć pielęgnować dobre nawyki niż od samego początku chodzenia. Oczywiście nawet uszkodzone miejsca można stopniowo regenerować (trzeba tylko chcieć zacząć), więc kobiety czy mężczyźni w każdym wieku nie popełnią błędu przechodząc na buty barefoot. Mamy w magazynie kilka tysięcy par, które mogą być u Ciebie już następnego dnia. Nasze recenzje porównawcze pomogą Ci dokonać wyboru lub porozmawiaj z nami osobiście. Więc w końcu wyprostuj swoje stopy (a nawet swoje życie)! :-)