Kiedy włożyć dziecku pierwsze buty? Jakie są ich rodzaje i czym się różnią? Dlaczego pierwsze buty są ważne? Jakie są popularne marki i jakie buty wybrać w pierwszej kolejności? Podsumowujemy wskazówki dla rodziców dzieci, które zaczynają chodzić.
Treść artykułu
- Rozwój stopy dziecka
- Jak wybrać pierwszą parę butów
- Gdzie kupić swoje pierwsze buty
- Rady na początek chodzenia
- Podsumowanie
Rozwój stopy dziecka
Według danych kliniki FYZIOklinika s.r.o. ponad 90% dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, ale zanim pójdą do pierwszej klasy, ponad 95% dzieci cierpi na deformacje stóp! Główną przyczyną tego dramatycznego zwrotu są nieodpowiednie pierwsze buty i skarpetki.
Jeśli chcesz zachować zdrowe stopy swojego dziecka, zalecamy następujące kroki:
- przeczytaj artykuł o naturalnym rozwoju stopy autorstwa fizjoterapeutki Romany Cihlářovej
- pozwól dzieciom chodzić boso tak często, jak to możliwe, od urodzenia do wieku szkolnego (o ile pozwala na to otoczenie)
- przy wyborze pierwszej pary butów postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami
Kiedy kupić pierwsze buty
Na pytanie „Kiedy włożyć dziecku pierwsze buty?” nie ma konkretnej odpowiedzi, jeśli chodzi o wiek, ponieważ każde dziecko rozwija się w innym tempie. Generalnie jednak pierwszą parę butów warto kupić dopiero wtedy, kiedy dziecko samodzielnie chodzi po pokoju, a przez większość dnia porusza się chodząc.
Nawet w takim momencie należy pamiętać, że buty służą przede wszystkim ochronie stóp. Jeśli stopy dziecka nie są narażone na urazy lub silne przeziębienie, już w tym wieku pozwalaj dzieciom biegać boso lub w odpowiednio szerokich skarpetkach antypoślizgowych.
„Z pewnością możesz znaleźć w swojej okolicy chłodniejszą, gładką podłogę laminatową, chłodne płytki lub cieplejszy, miękki dywan. Latem zadbajmy o to, aby dzieci chodził boso po trawie, kamykach, piasku, brodziły w wodzie, chodziły po śliskich lub nierównych nawierzchniach – radzą eksperci z FYZIOkliniki.
Jak wybrać pierwszą parę butów
Jakikolwiek dobór butów powinien być najpierw poprzedzony dokładnym pomiarem stopy. Odrysuj nogę dziecka na papierze, a następnie zmierz długość i szerokość w najszerszym miejscu. Do zmierzonych wartości dodaj naddatek 10-12 mm (lub 5-9 mm w przypadku pierwszych butów, aby dziecko nie potykało się o palce), żeby dzieci miały w bucie wystarczająco dużo miejsca na chodzenie i wzrost nogi.
Cechy pierwszych butów
„Kiedy zakładamy dziecku twardy but, uniemożliwiamy pracę grup mięśni biorących udział w tworzeniu łuku stopy” – zgadzają się eksperci ze zlińskiej kliniki podologicznej „For Healthy Feet”. Dlatego ich zdaniem but dziecięcy powinien mieć odpowiednio elastyczną podeszwę i odpowiadać naturalnemu kształtowi stopy.
Firma Boots zaleca zmianę i wybór odpowiedniego rodzaju obuwia w zależności od czynności. Jest przeciwna butom na obcasie, które przesuwają środek ciężkości. Zaleca małym dzieciom chodzenie boso po miękkiej powierzchni (dywan z wysokim włosiem, elastyczna mata), aby rozluźnić stopę i ćwiczyć mięśnie.
Różne rodzaje pierwszych butów
Wybierając buty dla zaczynających chodzić, spotkasz się z następującymi kategoriami:
- buciki niemowlęce - miękkie, całkowicie skórzane buty, które nie mają twardej podeszwy, dlatego polecane są jako kapcie używane wewnątrz
- pierwsze buty – podobne do bucików, ale z trwalszą podeszwą, umożliwiającą użytkowanie na świeżym powietrzu
- kapcie - w porównaniu do bucików niemowlęcych są nieco sztywniejszymi butami do użytku domowego
- buty dziecięce – buty dla zaczynających chodzić mogą być różnego rodzaju, różnią się od butów dla starszych dzieci mniejszym rozmiarem (najczęściej 18-22)
Częste błędy
Należy pamiętać o typowych błędach, które mogą uniemożliwić zdrowy rozwój stopy dziecka:
- Zakładanie butów w wózku – dziecko nie chodzi w wózku, więc nie potrzebuje butów. Małe buty mogą wyglądać uroczo, ale zasadniczo ograniczają swobodny ruch i wzrost stopy. Podobnie jest z raczkowaniem, kiedy dziecko w butach (nawet miękkich bucikach niemowlęcych) używa stawów i palców inaczej, niż robiłoby to naturalnie boso, a to ze względu na utrudniające poruszanie się obuwie.
- Sprawdzanie rozmiaru poprzez naciśnięcie czubka buta lub włożenie palca za piętę – w obu przypadkach dziecko może podwinąć palce, co może stworzyć fałszywe wrażenie przestrzeni nawet w ciasnych butach. Dlatego lepiej jest zmierzyć rozmiar bosej stopy poza butem, a następnie porównać go z podanymi wymiarami wewnętrznymi buta.
- Korzystanie z chodzików i ciągnięcie za ręce – dziecko przy tej formie wsparcia nie wzmacnia w naturalny sposób organizmu i przyzwyczaja się do chodzenia z pomocą. Nie próbuj przyspieszać ruchu, wszystko przyjdzie naturalnie, we właściwym czasie. Najlepiej w ogóle nie ingerować w rozwój chodzenia dziecka.
- Pozostawiająnie wyboru dziecku – małe dziecko nie wie, jakich butów potrzebuje. Nie potrafi obiektywnie ocenić, czy na nie pasują, może uparcie nalegać na wybór butów atrakcyjnych wizualnie, które jednak zupełnie mu nie odpowiadają rozmiarem.
- Polecanie sztywnych butów – sztywny zapiętek utrzymuje piętę we właściwej pozycji i zapobiega zsuwaniu się butów, co jest szczególnie przydatne w przypadku dzieci z problemami zdrowotnymi (np. koślawą stopą). Dla zdrowych wzorców ruchu istotne jest, aby but trzymał nogę w kostce (dlatego do przedszkola nosi się pełne kapcie, a nie klapki). Żadnego z tych warunków nie należy jednak mylić z wymogiem posiadania sztywnych butów, wręcz przeciwnie - powinny one być jak najbardziej elastyczne, aby umożliwić prawidłową technikę chodzenia i pracę mięśni.
Gdzie kupić swoje pierwsze buty
Jeśli chcesz oszczędzić sobie wizyty w sklepie stacjonarnym ze zniecierpliwionym dzieckiem, polecamy zamówić pierwszą parę butów online z dostawą następnego dnia, przymierzyć je w zaciszu własnego domu i łatwo zwrócić buty, które nie pasują.
W Footic specjalizujemy się w obuwiu dziecięcym. Wszystkie buty dokładnie mierzymy i sporządzamy szczegółowe recenzje porównawcze dla lepszej orientacji w asortymencie. Oferujemy szeroki wybór zdrowych butów barefoot, zapewniających naturalny rozwój stóp dzieci.
Popularne marki pierwszych butów
Wybierając buciki niemowlęce i pierwsze buty, większość klientów wybiera następujące marki:
Rady na początek chodzenia
Jeśli chcesz pomóc swojemu dziecku w pierwszych krokach, wypróbuj poniższe wskazówki fizjoterapeutki Karen Mayes:
- Od urodzenia kładź obudzone dziecko na brzuchu, żeby wzmocnić mięśnie szyi i żeby mogło samodzielnie utrzymać głowę w górze.
- Żeby poprawić orientację przestrzenną, stwórz dziecku stymulujące środowisko do eksploracji.
- Żeby się obrócić, a następnie usiąść lub raczkować, dziecko potrzebuje silnych mięśni wewnętrznych, dlatego pozwól mu na swobodne poruszanie się, gdy tylko otoczenie mu na to pozwala.
- Motywuj malucha umieszczając ulubione zabawki na kanapie tak, aby próbowało się do nich dostać klękając, a następnie stając przy meblach. Daj mu czas i mnóstwo zachęty.
- Przygotuj miękkie podłoże (dywan, mata) dla bosego dziecka do ćwiczenia chodzenia, nie bój się pozwolić mu upaść na pupę i samodzielnie wstać, jest to naturalny proces uczenia się.
- Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku wsparcie w pierwszych krokach, zabezpiecz je trzymając lekko za biodra, a nie za ręce, gdzie ciężar będzie przeniesiony na górną część ciała.
- Aby usprawnić samodzielne chodzenie w przestrzeni, można „wysyłać” dziecko w kierunku innej osoby dorosłej. Na początku z odległości 1-2 kroków, później staraj się zwiększać odstęp.
- Kupując pierwsze buty należy dokładnie zmierzyć stopę i zaopatrzyć się w takie pierwsze buty, które odpowiadają naturalnemu rozwojowi stopy dziecka. Nie bój się sięgać po buty barefoot, które spełniają wymagane parametry.
Jak dbać o buty
Małe dzieci często potykają się, przewracają, wpadają na przedmioty itp. Aby przedłużyć żywotność obuwia dziecięcego, należy stosować środki pielęgnacyjne. Buty zawsze należy dokładnie wysuszyć, oczyścić środkiem do czyszczenia, odżywić kremem i zabezpieczyć impregnatem.
Kiedy zmienić pierwsze buty
Zależy to od tego, jak szybko rośnie stopa dziecka, dlatego regularnie mierz stopę dziecka, sprawdzaj jej długość i szerokość. Minimalny naddatek w bucie dla rozwinięcia kroku powinien wynosić 4-5 mm, więc jeśli przekroczysz ten limit, rozglądaj się za nowymi butami.
Małe dzieci zwykle chodzą przez około 3 rozmiary butów rocznie, przedszkolaki 2, a dzieci w wieku szkolnym 1-2 rocznie. Każde dziecko ma oryginalny kształt stopy, dlatego nie zalecamy dziedziczenia używanych butów. Oprócz małego buta, impulsem do natychmiastowej wymiany powinno być także jakiekolwiek ograniczenie prawidłowego funkcjonowania lub uszkodzenie.
Podsumowanie
Pozwólmy dzieciom jak najdłużej biegać boso, pierwsze buty kupujmy im dopiero wtedy, gdy większość czasu spędzają chodząc samodzielnie. Wybierając buty, zwróć uwagę na ich elastyczność i odpowiednią ilość miejsca w palcach, generalnie warto szukać butów barefoot, które wspomagają naturalny rozwój stopy.
Zanim kupisz pierwsze buty dla swojego dziecka, zmierz stopę dziecka, a następnie wybierz jeden z dostępnych rozmiarów. Kup buty w Internecie. W Footic znajdziesz wszystkie buciki niemowlęce i pierwsze buty w magazynie, z dostawą następnego dnia i łatwym zwrotem.