Niektórzy z Twoich bliskich, nieznani "eksperci" w dyskusjach internetowych i inni mniej lub bardziej kompetentni ludzie mogą Cię straszyć opowieściami o barefootach. Prawda może być subiektywna, więc przynajmniej pokażemy ci, w co wierzymy my i pozwolimy ci wyrobić sobie własny obraz...
Jesteśmy sprzedawcami obuwia, ale od dawna nosimy buty barefoot (nasze dzieci też), więc doświadczyliśmy tego z pierwszej ręki. Przez lata przez nasze ręce (lub stopy) przewinęło się wiele modeli butów, więc mamy w tej kwestii sporo osobistego doświadczenia.
Nie jesteśmy lekarzami (a zatem nie mamy kwalifikacji do udzielania porad medycznych), ale ze względu na charakter naszej pracy ściśle współpracujemy z tymi specjalistami. Konsultujemy się z fizjoterapeutami, podiatrami, ortopedami podobnie jak sami producenci obuwia, więc nie sprzedajemy żadnych zamków z piasku, jak niektórzy mogą twierdzić.
Ogólnie rzecz biorąc, zgadzamy się, że o ile dana osoba nie cierpi na poważne schorzenie (które może sprawić, że buty barefoot będą szkodliwe), to konsekwencje zdrowotne noszenia butów barefoot są pozytywne! W naszych oświadczeniach przekazujemy zatem, oprócz własnego doświadczenia, ustalenia współczesnej medycyny, które przyjęliśmy jako własne.
Jeśli chcesz przeczytać więcej o naturalnym funkcjonowaniu organizmu, wpływie obuwia na nasze zdrowie i wczesnej profilaktyce przed ewentualnymi problemami, przygotowaliśmy sekcję Akademia Barefoot pełną profesjonalnych artykułów. Przejdźmy jednak teraz do mitów na temat barefoot, które rozpowszechniły się w naszym społeczeństwie...
Mity na temat barefootów
1) Buty barefoot ranią moje stopy! Noszenie ich w mieście to piekło!
Prawdziwym piekłem jest noszenie skarpet w sandałach. Tak, natura zapewnia większą absorpcję wstrząsów podczas stąpania, ale jeśli dostosujesz swój chód i będziesz poruszać się w zdrowy sposób (na przykład aktywnie używać palców i nie tupać piętami jak słoń), możesz poradzić sobie z każdą powierzchnią, w tym najtrudniejszą, bez bólu.
Z drugiej strony, jeśli coś naprawdę boli, to stłoczone palce w butach, długie stanie na obcasach, zniszczone kolana, kostki, biodra i inne konsekwencje niewłaściwego obuwia. Problem nie jest w barefoot, trzeba tylko umieć prawidłowo chodzić, co wymaga (przynajmniej na początku) pewnej świadomości i koncentracji. Zwykłe buty nigdy tego nie nauczą...
2) Buty barefoot są drogie!
To względne, ale istnieje powód, dla którego znajdziesz na nich wyższą cenę niż, powiedzmy, buty z dużych sieci. Po pierwsze, są one zwykle wyspecjalizowane, ręcznie robione w małych partiach i w etycznych warunkach. Płacimy więc za badania, innowacje i zrównoważony rozwój.
Po drugie, są to zdrowsze buty, opracowane we współpracy z ekspertami. Płacimy więc za to, że unikamy zubożenia naszego zdrowia i konieczności wydawania znacznie więcej w późniejszym życiu na leczenie dolegliwości spowodowanych noszeniem niewłaściwych butów. Chętnie płacimy przecież dodatkowo za materac do łóżka lub krzesło biurowe, aby nie niszczyło naszego ciała, gdy spędzamy w nim tak dużo czasu.
Po trzecie, dobrej jakości buty wytrzymają kilka sezonów (zwłaszcza, że o droższe buty bardziej się dba). Tak więc, jeśli zestawisz cenę jednej drogiej pary butów, która przetrwa, powiedzmy, trzy lata, z ceną trzech par tanich butów, które będziesz musiał wymienić po roku (i zaszkodzić środowisku, wyrzucając je), czy naprawdę nadal uważasz je za tak drogie?
Ponadto istnieją również tanie buty do chodzenia boso, na przykład trampki Anatomic można kupić od 111 zł. Są więc świetne na początek przygody z butami barefoot.
3) W butach barefoot jest zimno!
Dlaczego marzniesz w każdych butach? Prawdopodobnie dlatego, że nie masz wystarczającego dopływu krwi... Jeśli całe ciało (i stopa) aktywnie pracuje, to naturalnie się rozgrzewa. Zwykłe buty nie dają palcom tak dużo miejsca do pracy, więc potrzebujesz do tego bardzo grubych skarpet, w butach barefoot na zimę wystarczy bardzo cienka wkładka. Ale jeśli planujesz tylko gdzieś stać, będzie ci zimno.
4) Buty barefoot wyglądają niedorzecznie!
Jeśli robienie wrażenia na innych jest dla Ciebie ważniejsze niż dbanie o własne zdrowie, to powodzenia... My wolimy buty z rozszerzonym noskiem, w których palce mają dużo miejsca na funkcjonowanie, niż tłoczenie ich razem w wąskich, nowoczesnych butach. Przecież nie deformujesz swojej klatki piersiowej nosząc regularnie gorset tylko dlatego, że mężczyźnom się to podoba.
Przy okazji, nie patrz zawsze na innych i daj przykład, że zdrowe obuwie jest cool! Volvo może nie przyciąga uwagi tak jak Porsche, ale jeśli chodzi o wybór bezpiecznego samochodu, to raczej po nie sięgniesz... Ponadto nasza oferta obejmuje setki stylowych butów, dzięki którym nie musisz się martwić, że wyjdziesz z domu wyglądając jak kaczka. Sneakersy, baleriny, kozaki, ... po prostu wybierz!
5) Buty barefoot to te z cienką podeszwą!
Tak, jednak jak powiedzieliby matematycy - jest to warunek konieczny, ale nie wystarczający. Należy dodać, że podeszwa butów barefoot powinna być nie tylko cienka, ale także elastyczna we wszystkich kierunkach, że buty nie powinny mieć podniesionej pięty ani palców (tzw. zerowy spadek) i że powinny zapewniać wystarczającą ilość miejsca, szczególnie do aktywnej pracy palców. But posiadający wszystkie te cechy można określić jako pełnowartościowy but barefoot.
6) Podeszwy butów barefoot ślizgają się i szybko się niszczą!
Cienkie podeszwy nie są synonimem łatwego zniszczenia lub niskiej jakości. W tej kwestii wiele zależy od danego producenta, ale rozwój podeszew do butów bosych spowodował znaczny krok naprzód. Kupując buty do chodzenia boso z bieżnikowaną podeszwą wykonaną z wysokiej jakości materiałów, nie zniszczysz ich tak łatwo a dzięgi dobrej przyczepności nie będziesz się w nich ślizgać. O ile oczywiście nie biegasz po lodzie lub nie chodzisz po papierze ściernym.
7) Buty barefoot nie nadają się do uprawiania sportów ani wędrówek!
Buty sportowe z amortyzowaną podeszwą amortyzują uderzenia, a buty za kostkę stabilizują kostkę. Oznacza to, że stopa nie pracuje aktywnie, a tym samym słabnie, czego zdecydowanie nie chcemy na dłuższą metę.
Wręcz przeciwnie, w butach barefoot stopa lepiej postrzega teren, może się do niego dostosować i wzmacnia się poprzez aktywną pracę. Podczas biegania buty barefoot pozwalają palcom stóp pracować z pełnym potencjałem, co daje siłę i dynamikę odbicia, zapewniając stabilność. Tak więc, jeśli wiesz, jak prawidłowo się poruszać, buty barefoot można nosić wszędzie.
Docenisz je podczas schodzenia ze wzgórza lub góry, ponieważ w butach barefoot stąpasz ostrożniej, nie wywierając tak dużego nacisku na stopy i kolana, jak podczas bezrefleksyjnego schodzenia w dół w traperkach.
8) Jeśli mam płaskostopie, nie mogę nosić butów barefoot!
Czy to właśnie powiedział ci twój ortopeda? Może przepisał specjalne wkładki do butów, które tylko biernie wspierają łuk stopy, zamiast aktywnie go ćwiczyć. Spróbuj przedyskutować z nim, czy nie lepiej byłoby trenować stopę poprzez zdrowe chodzenie boso, zamiast polegać na sztucznym wsparciu przez całe życie.
Opowiadamy się za zasadą wzmacniania, a nie wspierania, ale oczywiście zależy to od indywidualnego przypadku. Ponadto wszelkie specjalne wkładki z pewnością przyniosą większe korzyści stopie w szerokim i elastycznym bucie niż w wąskim i sztywnym.
9) Buty barefoot mnie wyleczą!
Gdybyśmy tylko mogli założyć magiczne buty i nagle bylibyśmy cudownie zdrowi! Ale to nie działa w ten sposób. Buty barefoot stanowią jedynie częściowe usunięcie bariery, którą umieściliśmy między sobą a ziemią w postaci konwencjonalnych butów.
Kiedy znikają ograniczenia, otwiera się przestrzeń do poprawy. Wymaga to jednak nieco wysiłku, na przykład w celu udoskonalenia techniki prawidłowego chodzenia. Nagrodą może (ale nie musi) być poprawa zdrowia. Nie przyjdzie ona jednak sama z siebie.
Oprócz świadomego i aktywnego używania stopy podczas chodzenia, można również wspierać naturalny rozwój stopy za pomocą różnych ćwiczeń. Wskazówki dotyczące niektórych z nich można znaleźć na przykład w artykule Matyáša Kozmy, więc ruszajmy palcami razem.
10) Buty barefoot są dobre dla każdego!
Uważamy, że dla większości ludzi buty barefoot są pozytywną zmianą w stosunku do konwencjonalnego obuwia. Zalecamy je szczególnie dzieciom jako ich pierwsze buty (i wszystkie inne), aby nie kształtowały złych nawyków w życiu, ale także kobietom i mężczyznom w każdym wieku, ponieważ nigdy nie jest za późno, żeby zacząć bardziej dbać o swoje zdrowie.
Jednakże, jak wspomniano we wstępie, istnieją pacjenci, dla których specjalny but pełni funkcję korekcyjną. Dla takich osób, ze względu na ich historię medyczną, noszenie butów barefoot jest nieodpowiednie. Jeśli więc jesteś jednym z tych szczególnych przypadków (lub po prostu nie masz pewności), zdecydowanie zalecamy skonsultowanie się z lekarzem w sprawie przejścia na buty barefoot.