Kiedy założyć dziecku pierwsze buty?

Czy Wasze dzieci zawsze tak bardzo starają się zdjąć buty zaraz po ich założeniu? Powoduje to wówczas niepewność w nas, rodzicach, kiedy jest właściwy moment na założenie dziecku pierwszych butów.

Nie podamy konkretnego wieku, ponieważ rozwój każdego dziecka jest inny. Jednocześnie ma znaczenie, czy mówimy o dziecku zdrowym, czy o dziecku z chorymi nogami. Dla uproszczenia weźmy jednak przeciętne dziecko.

Wkładanie butów do wózka dziecięcego?

Załóż buciki niemowlęce, gdy wyjmiesz dziecko z wózka, a będzie raczkować po placu zabaw czy wspinać się na krawędź piaskownicy podobnie jak to robi przy meblach. Ale nie są potrzebne w wózku, a zwłaszcza w śpiworku. Mogą wyglądać stylowo na zdjęciach lub w oczach przechodniów, ale za każdym razem, gdy zamykamy stopę w ciasnej przestrzeni, ograniczamy środowisko, w którym może ona naturalnie rosnąć i rozwijać się.

Czy dziecko powinno raczkować w bucikach?

Absolutnie nie. W okresie raczkowania dziecko poprzez ruch kształtuje łuk stopy, buty będą tam stanowić niepożądane ograniczenie. Generalnie nie ma sensu zakładać pierwszych butów tylko dla ozdoby, gdyż stopa dziecka może nauczyć się poruszać według buta, co powoduje u dziecka wyrobienie złych nawyków ruchowych.

dziecko

Dziecko zaczyna wstawać, czy ma mieć kapcie?

W tej chwili dziecko w ogóle nie chodzi, więc nie potrzebuje butów. Wręcz przeciwnie, pożądane jest, aby nauczyło się utrzymywać równowagę i stabilność poprzez aktywną pracę stopy, a zwłaszcza palców, na co nie pozwalają mu buty.

Dać dziecku pierwsze buty, gdy będzie chodziło przy meblach?

Wielu rodziców w tym momencie poddaje się i zakłada swojemu dziecku pierwsze buty lub buciki niemowlęce. Tak, dziecko już porusza się na nogach, ale jeszcze nie do końca samodzielnie i tylko czasami, nie przez większość czasu. Ponadto mówimy o środowisku domowym. Jeśli nie masz wyjątkowo twardej podłogi (np. płytek) lub nie jest zimno w stopy, to noszenie kapciw domu na ogół nie ma sensu. Na dywanie zdecydowanie bez butów, albo można spróbować kompromisu w postaci skarpetek antypoślizgowych (ale nie za wąskich).

pierwsze-kroky

Czy dziecku potrzebne są buciki do pierwszych kroków w otwartej przestrzeni?

Tutaj już dochodzimy do krytycznego punktu zwrotnego. Najlepiej jest orientować się zgodnie z dominującym sposobem poruszania się. Jeśli dziecko większość czasu spędza na nogach, to możemy już zacząć myśleć o jakimś obuwiu. Jeśli nadal woli siedzieć i raczkować, poczekalibyśmy. Nadal jednak obowiązuje zasada, że ​​jeśli nawierzchnia nie szkodzi dziecku (szczególnie w domu), nie ma potrzeby zakładania zabezpieczenia w postaci butów.

Dziecko samodzielnie chodzi, jakie pierwsze buty kupić?

Już na tym etapie najpierw zapytalibyśmy, czy dziecko naprawdę potrzebuje tych butów. Czy porusza się w środowisku, które może uszkodzić bose stopy? Jeśli tak, to pierwszą rzeczą, którą zdecydowanie zalecamy, jest zmierzenie najpierw rozmiaru stopy dziecka. Zależy to również od pory roku i środowiska, w jakim dziecko ma nosić buty. W domu wystarczą nawet buciki niemowlęce, na wyjście koniecznie wybierzcie pierwsze buty.

Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku butów należy upewnić się, że ograniczają one nogę w jak najmniejszym stopniu. Łatwo to rozpoznać, jeśli chód dziecka w nich zacznie znacznie różnić się od chodu na boso. Jednocześnie dobrym znakiem jest, jeśli dziecko nawet nie zauważy butów na nogach. Jeśli jednak buty z krzykiem zerwie lub porusza się w nich jak robot, zdecydowanie rozważ ich wymianę.

barefoot-buty

Konkretnie możesz skupić się na tym, czy dziecko ma wystarczająco dużo miejsca na palce w bucie, zarówno pod względem długości (zalecany naddatek dla pierwszych butów to 5-9 mm), jak i szerokości. (Uwaga, należy regularnie sprawdzać, stopa dziecka rośnie bardzo szybko.)

Kolejnym czynnikiem jest podeszwa. Powinna być cienka (percepcja powierzchni), elastyczna we wszystkich kierunkach (dostosowanie się do terenu), bez podwyższonej pięty i palców (rozłożenie ciężaru ciała) i antypoślizgowa (bezpieczeństwo). Generalnie buty powinny być jak najlżejsze, żeby nie obciążać dziecka.

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na Twoje pytania dotyczące tego, kiedy i jakie buty kupić. Jeśli jednak nadal chcesz o coś zapytać, skontaktuj się z nami! Chętnie doradzimy Ci na czacie, e-mailem, w sieciach społecznościowych lub telefonicznie.