Nasze dzieci rosną jak na drożdżach i za parę lat nas przerosną.
Tymczasem jednak ich rozwój rodzi szereg pytań dotyczących wyboru odpowiedniego obuwia. Jak szybko rosną stopy? Jak trafić z odpowiednim rozmiarem buta, by dziecku starczył na dłużej? Jaki naddatek doliczyć? Jak często sprawdzać, czy buty nie cisną?
Ale nie martw się, odpowiedzi są proste.
Jak szybko rosną stopy?
Oczywiście z różną prędkością dla każdej osoby i często z gwałtownymi skokami. Średnio możemy powiedzieć 15-18 mm rocznie dla małych dzieci, 8-12 mm rocznie dla starszych dzieci. W przeliczeniu na liczbę butów – małe dzieci przechodzą przez około 3 rozmiary butów rocznie, przedszkolaki 2 rozmiary, a dzieci w wieku szkolnym 1-2 rocznie.
Jak często sprawdzać rozmiar buta?
Dzieci nie mają jeszcze mocnych kości, dlatego w przypadku ciasnych butów istnieje ryzyko deformacji stopy. Zdecydowanie nie czekaj na ich opinię, że buty je uwierają, mogą nawet o tym nie wiedzieć.
Rozmiar stopy lepiej sprawdzać i mierzyć regularnie, u małych dzieci co miesiąc, u przedszkolaków co 2 miesiące, u młodszych dzieci szkolnych co 3 miesiące, u starszych co 4-5 miesięcy, a u nastolatków przynajmniej raz na sześć miesięcy. Zwróć uwagę nie tylko na długość, ale także na szerokość butów, szczególnie w części palcowej.
Jaki naddatek powiniemen dodać do wymiaru stopy?
Minimalny naddatek w każdym bucie powinien wynosić 4-5 mm, tak aby palce podczas kroku mogły się rozkurczyć. Gdy więc dziecko przekroczy ten limit, czas zaopatrzyć się w większy rozmiar. Liczba ta dotyczy również dorosłych.
Ile dodatkowego miejsca zostawić w nowych butach? W pierwszych bucikach około 5-9 mm, żeby maluchy nie potykały się o czubek buta. Nieco bardziej doświadczeni piechurzy poradzą sobie z naddatkiem 10-12 mm już po kilku miesiącach, u sandałów i balerin wystarczy 10 mm przestrzeni, natomiast w butach zimowych polecamy nawet do 15 mm, więc wystarczy miejsca na grube skarpetki.
Jak dobrze wybrać rozmiar buta?
Nie można sprawdzić odpowiedniego obuwia wkładając palec wskazujący do buta lub naciskając paluch u nogi, dziecko może przy przymierzaniu podkurczać palce u nóg. Zamiast tego postępuj zgodnie z prostymi instrukcjami dotyczącymi pomiaru.