Czy umiesz sobie wyobrazić utratę wzroku? Albo słuchu? Prawdopodobnie miałoby to znaczący wpływ na nasze życie. Ale pozbycie się zmysłu dotyku najwyraźniej w ogóle nam nie przeszkadza! W przeciwnym razie nie nosilibyśmy zwykłych butów, w których nie mamy absolutnie żadnej szansy na prawidłowe odczuwanie przez grube podeszwy.
Świat składa się z informacji, które płyną do nas we wszystkich kierunkach. Ale ludzie zdecydowali się zignorować jeden z nich, dolny, kontakt z podłożem, po którym chodzimy. A potem zastanawiamy się, dlaczego nasze ciała, pozbawione cennych sygnałów, przestają prawidłowo działać.
Naturalnie funkcjonalne bose stopy
"Ludzka stopa to arcydzieło" - mawiał Leonardo Da Vinci. Składa się z 26 kości, 33 stawów, 19 mięśni i 107 więzadeł. Łączą się one z resztą systemu stabilizującego, tworząc złożoną i wzajemnie powiązaną całość. Nieprawidłowo działająca stopa rozregulowuje więc resztę ciała, od kolan, przez biodra i kręgosłup, aż po ramiona i szyję.
Sama podeszwa stopy zawiera tysiące receptorów umożliwiających wrażliwe i dokładne odbieranie bodźców. Kiedy te nerwy są stymulowane, informacje przechodzą przez centralny układ nerwowy do mózgu. W rezultacie człowiek jest w stanie precyzyjnie i prawidłowo kontrolować swój ruch i postawę.
Chodzenie boso prowadzi do adaptacji do terenu, nie tylko dzięki temu, jakie grupy mięśni angażujemy i jak ostrożnie stąpamy. Dzięki wysokiej elastyczności stopa naturalnie wygina się wokół wszelkich nierówności i utrzymuje ogólną stabilność.
Na elastyczność stopy wpływa łuk stopy, który działa jako amortyzator i pochłania wstrząsy podczas ruchu. Dzięki propriocepcji odbierane są wibracje pochodzące od stopy uderzającej o podłoże. W ten sposób bosa stopa otrzymuje cenne informacje zwrotne, a wszystkie jej części aktywnie spełniają swoje zadanie.
Podsumowując korzyści płynące z chodzenia boso, wymieniliśmy następujące:
- Wrażliwe odbieranie bodźców
- Dostosowywanie się do terenu
- Aktywna praca całego aparatu
Potrzebujesz butów z amortyzacją?
Producenci butów prześcigają się w produkcji bardziej amortyzowanych butów z bardziej miękką pianką dla bardziej aktywnej absorpcji wstrząsów, dzięki czemu możemy czuć się jak w wacie podczas biegu. Może to być świetne rozwiązanie przy wyskakiwaniu do obręczy w koszykówce, ale powierzając wszystkie funkcje butom, pozwalamy naszym własnym ciałom na bezczynność.
Wyobraź sobie, że jeździsz wszędzie samochodem, skuterem elektrycznym lub innym pojazdem, którym jeździsz tylko biernie. Następnie wracasz do domu i kładziesz się na kanapie. Jak myślisz, w jakim stanie będą Twoje mięśnie za kilka miesięcy lub lat? Podobnie bezczynne są, kiedy powierzasz aktywność butom. Jasne, mniej pracy brzmi atrakcyjnie! Jednak krótkotrwały komfort może zostać okupiony późniejszym długotrwałym dyskomfortem w postaci osłabionego organizmu.
Każdy chyba zdaje sobie sprawę z tego, że aby zachować zdrowie, należy prowadzić aktywny tryb życia. Tak, treningi bolą, ale nagrodą jest wzrost siły i wydajności, a także dobre samopoczucie. Co więcej, nie trzeba od razu biegać w ultramaratonach, zazwyczaj wystarczą podstawowe, ale regularne ćwiczenia. Tak samo nikt nas nie zmusza do chodzenia całkowicie boso po mieście, ale obniżenie wysokości podeszwy na pewno wyjdzie nam na dobre.
Czy chodzenie po twardych powierzchniach jest szkodliwe dla zdrowia?
Można by pomyśleć, że stopa doświadcza znacznie silniejszych uderzeń, gdy uderza o brukowany chodnik lub asfaltową ulicę. Masz rację, ale niekoniecznie jest to złe. Solidna podłoga, w porównaniu z naturalnym podłożem, po prostu przenosi inne wibracje na stopę. Jeśli te wibracje nie są tłumione przez podeszwę, ciało automatycznie zareaguje we właściwy sposób i dostosuje styl chodzenia do powierzchni, żeby uniknąć bólu. Nie ma więc żadnego problemu, no może poza tym, że musimy wkładać w chodzenie znacznie mniej wysiłku w porównaniu z trudnością poruszania się np. po lesie czy piasku.
Co zapobiega skręceniu kostki?
Mówiąc o lesie, zwykle pełnym sękatych korzeni, solidne buty zrobią ci krzywdę. Dlaczego? Stała stopa w sztywnym bucie z grubą podeszwą nie ma szans na reagowanie na wszystkie nierówności otoczenia. Kiedy więc nadepniesz na korzeń lub kamień, zamiast naturalnie dopasować się do kształtu gołej stopy, cały but przetoczy się na bok, a cała energia zostanie pochłonięta przez kostkę, która musi się nienaturalnie zgiąć, aby zapobiec niechcianemu upadkowi.
Gdy dochodzi do ekstremalnego przeciążenia, dochodzi do skręcenia i od razu wiadomo, że coś jest nie tak. Jednak gdy ból wynikający ze stopniowego zużycia stawów pojawia się później, większość ludzi kojarzy go raczej ze starzeniem się niż z noszeniem niewłaściwego obuwia.
Elastyczne buty z cienką podeszwą
Tam, gdzie konwencjonalne obuwie zawodzi, tam na ratunek przychodzą buty barefoot.
- Cienka podeszwa pozwala na lepsze przenoszenie informacji między stopą a powierzchnią. Z reguły jej grubość wynosi około 3 mm, co wystarcza do utrzymania ochrony przed zranieniami, ale jednocześnie nadal pozwala na niezbędną percepcję bodźców, aktywnie angażuje aparat ruchu i wspomaga termoregulację.
- Elastyczność podeszwy we wszystkich kierunkach zapewnia zarówno adaptację stopy do nierównego terenu, jak i chwytanie (= próbę uchwycenia czegoś) palcami. Tam, gdzie palce i podeszwy stóp mają miejsce na zaangażowanie, tam naturalnie poprawia się stabilność bez uszczerbku dla reszty ciała.
Buty barefoot zachowują zatem właściwości niezbędne do zdrowego poruszania się, ale jednocześnie można w nich wyjść na miasto, do firmy, na wycieczkę, krótko mówiąc, wszędzie tam, gdzie nie chce się chodzić boso. Buty barefoot są również idealnym wyborem dla dzieci, dzięki czemu nawet w swoich pierwszych butach naturalnie kontynuują zdrowe nawyki wyniesione z chodzenia boso.
Złych nawyków można się przy odrobinie wysiłku stopniowo oduczyć, dlatego zalecamy zmianę zwykłych butów na buty barefoot dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Mamy je wszystkie w magazynie w naszym sklepie internetowym i jeśli zamówisz je na czas, dotrą do Ciebie następnego dnia. Jeśli nadal wahasz się, które wybrać, sprawdź nasze recenzje porównawcze lub zapytaj nas osobiście.