Eksperci od stóp

Jacy są eksperci od stóp? Jaka jest różnica między pediatrą a podologiem? Czym dokładnie zajmuje się podolog i ortopeda? Jak na to wszystko wpływa fizjoterapeuta i do kogo się zwrócić z problemami stóp? Dowiedz się o zawodach medycznych związanych ze zdrowiem stóp.

Przegląd ekspertów

Dla uproszczenia przedstawicieli dziedzin wymieniamy w rodzaju męskim, ale na tym samym poziomie można wybrać także płeć żeńską (w tych dziedzinach często dominują kobiety). Lekarze specjaliści często nawet nie posługują się tak specjalistycznymi określeniami, pozwalając raczej na prezentowanie się przez poszczególne dziedziny lub ich ekspertyza łączy kilka dziedzin. Dlatego poszukując gabinetów specjalistycznych w najbliższej okolicy, najlepiej skorzystać z samych nazw dziedzin, czyli "fizjoterapia", "podologia", "ortopedia" itp.

Pediatra

Pediatra - prościej lekarz dziecięcy, bardziej oficjalnie lekarz pierwszego kontaktu dla dzieci i młodzieży. Od urodzenia rodzice i dzieci chodzą do niego na regularne badania kontrolne, a on zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem różnych chorób typowych dla wieku dziecięcego Posiada wykształcenie wyższe w dziedzinie medycyny i wszechstronną wiedzę w zakresie specjalizacji.

Pediatra powinien zatem rozpoznać nieprawidłowości w rozwoju stóp dziecka i w zależności od charakteru problemu zalecić wizytę u odpowiedniego specjalisty. Jeśli nie jesteś pewien, najpierw skonsultuj się z pediatrą. W wieku dorosłym funkcję tę przejmuje lekarz rodzinny, zwany także lekarzem pierwszego kontaktu dla dorosłych lub internistą.

Podiatra

Podiatra to specjalista zajmujący się stopami, ich anatomią, diagnostyką i leczeniem problemów. Specjalizując się w stopach, oprócz stawów, kości, skóry itp., porusza także inne problemy z tym związane, np. problemy z plecami, zajmuje się prawidłowym chodzeniem i postawą.

Podiatria

Aby prawidłowo wykonywać swój zawód, podiatra musi opanować podstawy wszystkich powiązanych dziedzin medycyny - dermatologii, ortopedii, neurologii, diabetologii, rehabilitacji, pediatrii, traumatologii, algezjologii itp. Jednocześnie powinien opanować pedicure instrumentalny, badania stóp, produkcję indywidualnych pomocy ortopedycznych i wiele innych.

Podiatria zrzesza zatem ekspertów z wielu różnych dziedzin, ich patronat objęło Polskie Towarzystwo Podologiczno Podiatryczne, które dąży do ciągłego kształcenia swoich członków. Klinika podologiczna natomiast skupia się na opiece nad pacjentami z zespołem stopy cukrzycowej, który u chorych na cukrzycę wiąże się z uszkodzeniem naczyń i nerwów.

Podolog

Podolog zajmuje się stopami, zwłaszcza paznokciami. Podologów zrzesza również Polskie Towarzystwo Podologiczno Podiatryczne, którego celem jest dalsze kształcenie jego członków. Różnicę między podologiem a podologiem opisuje bardziej szczegółowo MUDr. Maria Součkova:

"Wiele osób myli dziedzinę podiatrii (która jest medyczna) z podologią. Podologia jest dziedziną niemedyczną i obejmuje leczenie problematycznych stóp – pedicure instrumentalnym, leczenie paznokci (w tym wrastających), m. in. ich korekcję metodą ortonoksji. Czynność tę wykonują doświadczeni podolodzy z wykształceniem medycznym lub specjalnie przeszkoleni podolodzy. Polecają klientom odpowiednią pielęgnację skóry i paznokci, a także porady dotyczące obuwia czy prawidłowego noszenia skarpetek."

Ortopeda

Ortopeda zajmuje się całym układem mięśniowo-szkieletowym człowieka, począwszy od wad rozwojowych u dzieci, poprzez urazy i choroby zwyrodnieniowe stawów, aż po choroby onkologiczne. Ortopeda zajmuje się profilaktyką, leczeniem i rehabilitacją. Posiada wykształcenie z zakresu medycyny chirurgicznej oraz pięcioletni staż pracy w ortopedii, zatem ma prawo do prowadzenia samodzielnego gabinetu.

Ortopedia

Fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta to specjalista w zakresie ruchu i rehabilitacji człowieka, stara się przywrócić sprawność organizmu. Koncentruje się na profilaktyce, diagnostyce i terapii zaburzeń czynnościowych narządu ruchu, patrzy na człowieka kompleksowo i stara się odkryć nawet odległe przyczyny problemów.

Fizjoterapeuta posiada również wykształcenie wyższe w zakresie wielu dyscyplin medycznych związanych z ludzkim ciałem, takich jak anatomia, kinezjologia, fizjologia, biomechanika, neurologia i inne. Po ukończeniu studiów kontynuuje naukę poprzez profesjonalne kursy i konferencje, utrzymując tym samym aktualną wiedzę i umiejętności.

Fizjoterapeuta bada głównie za pomocą dotyku, wykorzystuje testy funkcjonalne do oceny możliwości ruchowych oraz przeprowadza analizy ruchowe. W przeciwieństwie do lekarza rehabilitacyjnego, on sam nie jest uprawniony do wykonywania i oceny zdjęć RTG, TK, MRI, USG, pobierania krwi ani innych metod, ale jeśli klient przyniesie podobne badania od lekarza, pomaga to udoskonalić proces leczenia.

Eksperci pokrewni

Aby zapewnić klientom obiektywne informacje, ściśle współpracujemy z wybranymi ekspertami, a materiały do ​​naszych artykułów czerpiemy ze sprawdzonych źródeł. Dodatkowo przedstawiamy listę innych ekspertów, z którymi możesz się spotkać w kontekście stóp:

  • Algezjolog – leczy przewlekłe bóle towarzyszące chorobom narządu ruchu
  • Biomechanik – zajmuje się mechaniką ruchu, analizuje chód i bieg
  • Dermatolog - lekarz zajmujący się skórą, specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób skóry i schorzeń skórnych
  • Diabetolog - ekspert w leczeniu chorych na cukrzycę, dba o prawidłowy metabolizm i odżywianie zapobiegając powikłaniom
  • Chirurg estetyczny – ortopeda operujący deformacje nóg w celu poprawy wyglądu i funkcji nogi
  • Kręgarz – zajmuje się diagnostyką i leczeniem manualnym schorzeń mechanicznych stawów, zwłaszcza kręgosłupa
  • Chirurg - leczy operacyjnie choroby i urazy
  • Masażysta – wykonuje masaż ciała w ramach rehabilitacji i opieki medycznej
  • Naturopata – uzdrowiciel preferujący naturalne i nieinwazyjne leczenie lub samoleczenie pacjentów; obejmuje to również homeopatię, ajurwedę, tradycyjną medycynę chińską i europejską
  • Osteopata - dokładnie bada kości, stawy, więzadła i inne tkanki łączne, usuwa problemy delikatnie manipulując ciałem klienta
  • Ortotyk-protetyk - we współpracy z lekarzem nadzoruje produkcję i zastosowanie indywidualnych pomocy ortopedycznych i protetycznych
  • Reumatolog - zajmuje się chorobami narządu ruchu, zwłaszcza zesztywnieniem pleców i stawów
  • Trener ruchu naturalnego – wykładowca specjalizujący się w ruchu ciała w zgodzie z naturą

 

Pomoce do ćwiczeń i rozwoju stopy