Buty barefoot – oficjalna definicja

Co to są buty barefoot? Stowarzyszenie Obuwia Barefoot opracowało oficjalną definicję, która została zatwierdzona przez Czeskie Stowarzyszenie Obuwia i Skóry. Po wielu latach zamieszania co do dokładnych parametrów butów barefoot, poniżej przytaczamy pełną definicję butów barefoot:

Obuwie barefoot

Obuwie barefoot (także buty barefoot lub buty minimalistyczne) to buty przeznaczone do codziennego ruchu w celu imitowania swobody ruchu, jaką ma osoba chodząca boso. To buty, które wspierają naturalne chodzenie.

Definicja barefoot – cztery podstawowe cechy

01 Miejsce na stopę i palce

Palce muszą mieć wystarczająco dużo miejsca w bucie, aby mogły swobodnie się poruszać. Pomaga to utrzymać stabilność i poprawia komfort chodzenia. Obuwie barefoot odpowiada kształtowi stopy. Szczególnie ważny jest nosek buta, który odpowiada kształtowi części palcowej stopy.

02 Elastyczna podeszwa

Podeszwa jest bardzo cienka, elastyczna, dopasowująca się do ruchów noszącego. Stopa może w naturalny sposób poruszać się i pracować podczas chodzenia, co prowadzi do wzmocnienia łuku stopy i może pozytywnie wpłynąć na cały układ mięśniowo-szkieletowy. Buty barefoot zapewniają bliski kontakt z podłożem i dzięki temu pozwalają reagować na nierówności.

03 Zerowy spadek

But ma zerową różnicę wysokości między piętą a palcami (zero drop). But taki nie zmienia środka ciężkości narządu ruchu, a co za tym idzie postawy całego ciała, co prowadziłoby do innego niż naturalne dla ciała zaangażowania mięśni. Tym samym buty barefoot nie posiadają innych elementów podporowych (wyprofilowanej wkładki), które wpływałyby na naturalne funkcjonowanie stopy.

04 Lekkość

Buty barefoot są bardzo lekkie, co pozytywnie przekłada się na komfort chodzenia i noszenia. Zależy to jednak od przeznaczenia obuwia. Na przykład obuwie zimowe będzie cięższe, aby zapewnić właściwości termoizolacyjne. Generalnie można stwierdzić, że buty barefoot powinny być lżejsze od tzw. butów klasycznych używanych w tym samym celu.

Używanie butów barefoot

  1. Buty barefoot nadają się do noszenia na co dzień przez cały rok.
  2. Buty barefoot może nosić każdy, kto potrafi chodzić boso i nie ma wskazań medycznych do stosowania innego specjalnego obuwia (w przypadku zdiagnozowanych problemów podologicznych lub innych problemów zdrowotnych należy najpierw skonsultować się ze specjalistą – lekarzem lub fizjoterapeutą).
  3. Buty barefoot nie wymagają żadnych zmian w chodzeniu i przyzwyczajaniu się, szczególnie w przypadku dzieci. Części dorosłej populacji zaleca się stopniowe rozpoczynanie chodzenia w butach barefoot, aby zmienić wzorzec chodzenia.
  4. Buty barefoot są używane w taki sam sposób, jak zwykłe obuwie (czasami pojawia się błędne twierdzenie, że nie wolno nosić do nich skarpetek).
  5. Tak jak w przypadku każdego innego obuwia, ważne jest, żeby but był dobrze dopasowany wokół kostki/pięty, żeby był odpowiednio wysoki w podbiciu i żeby wewnątrz znajdował się wystarczający naddatek (= przestrzeń umożliwiająca swobodne poruszanie się palców, a w w przypadku obuwia dziecięcego zapewniająca miejsce na ewentualny wzrost nóg).
  6. Buty barefoot muszą przestrzegać wszelkich norm dotyczących bezpieczeństwa materiałów, tak jak każde inne obuwie.
  7. Konstrukcyjnie buty barefoot mogą być z wkładką wewnętrzną lub bez oraz z zapiętkiem lub bez.
  8. Producenci/sprzedawcy butów barefoot nie podają szerokości buta za pomocą liter, lecz przekazują klientom informację o wymiarach wewnętrznych butów, tak aby klient mógł wybrać odpowiednie buty – szerokość buta powinna odpowiadać szerokości stopy lub zapewnić 1-2 mm dodatkowej przestrzeni.
  9. Pielęgnacja butów barefoot nie różni się od pielęgnacji innych butów.

Opracowane przez Stowarzyszenie Obuwia Barefoot. Wersja zatwierdzona 18.7.2024

 

Buty barefoot dla dzieci i dorosłych