Buty barefoot dla seniorów

Rozumiemy, że starsze osoby mogą odczuwać pewien strach przed butami barefoot, dlatego w dzisiejszym artykule dla wszystkich starszych ludzi chcielibyśmy dokładniej przyjrzeć się, jakie naszym zdaniem korzyści przynoszą buty barefoot w starszym wieku.

Opuchnięte nogi

Wiele osób na starość cierpi na obrzęki stóp, ale noszą ten sam rozmiar buta jak przez całe życie. Takie buty są za ciasne, uwierają i często trudno je włożyć, a co dopiero wytrzymać w nich godzinami.

Jeśli seniorzy chcą uniknąć bólu spowodowanego uciskiem stóp, potrzebują obszerniejszych butów, zwłaszcza w obszarze palców. Buty barefoot doskonale się do tego nadają, gdyż zapewniają dużo miejsca dzięki anatomicznie ukształtowanemu noskowi buta.

spuchniete-nogi

Mniej elastyczna skóra

Wraz z wiekiem skóra traci swoją elastyczność, dlatego istnieje większe ryzyko powstania pęcherzy lub innych nieprzyjemnych urazów. Podobnie jak w poprzednim punkcie, również tutaj ważne jest, aby stopa, a zwłaszcza palce, nie ocierały się nigdzie w bucie, co ponownie rozwiązuje kwestia wystarczającej przestrzeni w butach barefoot.

Całkowita niestabilność

Zagrożenie utratą stabilności w starszym wieku się wielokrotnie zwiększa, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby zapobiec nieprzyjemnym upadkom, które mogą mieć dalekosiężne konsekwencje. Aby zachować równowagę, organizm ludzki potrzebuje żeby stopa była na równym poziomie, a palce u nóg rozkładały się szeroko, aby równomiernie rozłożyć ciężar ciała.

Buty barefoot nie mają pięty ani podwyższonego palca, dlatego są idealne dla układu mięśniowo-szkieletowego ze względu na środek ciężkości. Prawidłowa postawa odciąża kostki, kolana, biodra, dolną część pleców, kręgosłup, łopatki itp. Podobnie szeroki nosek umożliwia wsparcie palców, dzięki czemu stopa może lepiej reagować na nieoczekiwaną utratę równowagi.

Słabe mięśnie

Im dłużej mięśnie pozostają bezczynne, tym bardziej osłabiają się i tracą swoją pierwotną funkcjonalność. Pierwszym negatywnym czynnikiem są długie okresy siedzenia lub ogólny brak ruchu. Niestety w tym kontekście nawet zalecane obuwie medyczne czy specjalnie wyprofilowane wkładki są „szkodliwe”. Choć pozytywnie pomagają podeprzeć skrzywione w inny sposób ciało, z drugiej strony są biernym wsparciem, przez co ich użytkownicy nie wzmacniają aktywnie mięśni.

W bardzo zaawansowanym wieku nikt nie oczekuje zbyt wysokich wyników sportowych, ale młodzi dziadkowie z pewnością chcieliby przez jakiś czas pozostać w pełni aktywni i mobilni, aby móc cieszyć się swoimi wnukami. Dzięki cienkiej i elastycznej podeszwie buty umożliwiają aktywne chodzenie, podczas którego zaangażowane są wszystkie grupy mięśni. Wymaga to większego wysiłku, ale trening poprawia kondycję. Lepiej jest też chodzić niż jeździć samochodem, dlatego z całą pewnością możemy polecić regularne spacery zdrowotne na świeżym powietrzu.

chodzic

Słabe krążenie krwi

Przepływ krwi w kończynach jest również powiązany z poprzednim punktem. Logicznie rzecz biorąc, organizm musi zrównoważyć aktywne chodzenie barefoot lepszym krążeniem krwi, co jest korzystne dla całego organizmu. Dodatkowo prawidłowe krążenie krwi poprzez aktywny ruch zimą pomoże na zimne stopy.

Utrata czucia w stopach

Stopy człowieka zawierają ogromną liczbę receptorów nerwowych, które przewodzą sygnały z powierzchni do poszczególnych narządów i układów. Regularne masaże stóp znacząco pomagają w utrzymaniu ich funkcjonalności.

Podczas chodzenia w butach barefoot dzięki cienkiej i elastycznej podeszwie i nierównościom nawierzchni następuje ciągła stymulacja stopy. Jednocześnie bardziej czuła percepcja podłoża umożliwia lepszą reakcję na otaczające środowisko.

Zmęczone nogi

Szczególnie przy dłuższym ruchu seniorzy łatwiej się męczą. Zdecydowanie dobrym pomysłem jest uwzględnienie regularnych przerw na odpoczynek, ale pomocne może być również zmniejszenie ciężaru, który ludzie noszą. Buty barefoot są znacznie lżejsze od zwykłych butów. Może na początku nie będzie to tak zauważalne, ale tysiące kroków później liczy się każdy gram, więc zaletą jest to, że prawie nie czujesz barefootów na stopach.

odpoczynek

Czy buty barefoot są odpowiednie dla seniorów?

Zależy to oczywiście od stanu zdrowia danej osoby, dlatego zalecamy konsultację z ekspertami z kręgu fizjoterapeutów i podologów w sprawie noszenia barefootów. Uważamy jednak, że korzyści znacznie przewyższają możliwe ryzyko.

Z doświadczenia wiemy, że wielu seniorów martwi się cienką podeszwą. Dlatego zalecamy każdemu wypróbowanie i podjęcie decyzji. Większość jest mile zaskoczona uczuciem komfortu dla palców u nóg, a cienka podeszwa wcale nie jest „takim bólem”, jak sobie wyobrażali.

W tym miejscu warto wspomnieć, że jeśli ktoś (niezależnie od wieku) cierpi ze względu na cienką podeszwę, to prawdopodobnie chodzi za szybko lub źle (tupie). Prawidłową technikę chodzenia opisujemy w osobnym artykule, jednak korzyścią dla seniorów jest to, że zazwyczaj poruszają się powoli i świadomie, minimalizując w ten sposób efekt ostrych uderzeń stopy o twardy chodnik.

Poza tym w naszym asortymencie znajdują się również tzw. buty kompromisowe, które często charakteryzują się nieco wyższą podeszwą. Możemy polecić osobom zaczynającym nosić buty barefoot, żeby je wypróbowały, także pod kątem tego, czy będą odpowiednie dla osób starszych.